معرفی انواع بوسوبال با بهترین قیمت برای خرید!

پلی لیست

3 ویدئوها

بوسوبال (بوسو بال) هم مثل خیلی دیگر از وسایلی که به تازگی در فروشگاه های وسایل ورزشی یافت می­ شود که برای تناسب اندام طرفداران زیادی دارد. در اصل بوسوبال ابزار ورزشی می ­­باشد که اوایل در مراکز توابخشی برای کار درمانی از آن استفاده می­شد. این محصول یکی از پایه های ثابت ورزش کراس فیت می­ باشد. این وسیله برای چربی سوزی و تناسب اندام، افزایش قدرت و تعادلی بدنی، اصلاح بدنی و همچنین توان بخشی و کار درمانی کاربرد دارد. در بین بسیاری از ورزشکاران از جمله فوتبالیست ­ها و افرادی که تی آر ایکس کار می ­کنند بسیار پر طرفدار می ­باشد.

بوسوبال چیست؟ | حامدیان اسپرت

بوسوبال چیست؟ | حامدیان اسپرت

بوسوبال چیست؟

توپ تعادل یا بوسوبال در اصل یک توپ نیمه کروی می­ باشد که در قسمت زیرین آن سطح صافی و بدون برآمدگی وجود دارد و بر روی زمین قرار می­گیرد. ورزشکاران برای اکثر حرکات تمرینی خود، پاهایشان را بر روی قسمت کروی آن قرار می­دهد که این کروی بودن باعث می­ شود بدن مدام درحال حرکت باشد و ماهیچه ها مجبور باشند برای حفظ تعادل خود به حالت انقباض در بیایند. که این حالت عاملی برای چربی سوزی بیشتر و هماهنگی بین عضلات برای ایجاد تعادل می ­شود.

این وسیله به دلیل تطبیق بالا و چندین کاربرده بودن در بین مربیان ورزشی طرفداران زیادی دارد. نکته مهم در مورد بوسو بال این می باشد که الزامی است قبل از شروع به تمرین با این وسیله ورزشی، بدن و به خصوص مچ پای خود را کاملا گرم کنید تا در حین تمرین دچار کشیدگی تاندون مچ پا و آسیب دیدگی نشوید.

خرید بوسوبال

در خرید بوسوبال به یک سری نکات و ملاحظات باید توجه کنید!

بوسوبال نیز مثل هر وسیله ورزشی دیگر در طرح های متنوع در فروشگاه های مجازی و حضوری یافت می ­شود. برای خرید بوسوبال باید به فاکتور جنس و نوع آن توجه کرد.

از آنجایی که شاید این مبلغ کمی زیاد باشد توصیه می­ شود اول در باشگاه کمی با بوسوبال تمرین کنید و در صورتی که در استفاده از این وسیله به توانایی رسیدید و حرکات با بوسوبال را برای خود مناسب دیدید اقدام به خرید بوسوبال کنید.

البته لازم به ذکر است که بوسو بال یک تمرین مکملی بسیار عالی برای ورزش تی آر ایکس و ایروبیک می باشد.در خرید بوسو بال به نکاتی از جمله، بافت بوسو بال، محدودیت تحمل وزن و هدفی که در اجرای تمرینات داریم باید توجه کرد. زیرا با وجود اینکه انواع بوسو بال ها شباهت ظاهری و کاربردی زیادی به هم دارد. ولی در یک سری فاکتور های جزئی متفاوت هستند و توجه به همین تفاوت ها ما را در خرید بوسوبال راهنمایی می­کند.

خرید بوسوبال | حامدیان اسپرت

خرید بوسوبال | حامدیان اسپرت

محدودیت وزنی بوسو بال

از آنجایی که بوسو بال یک قطعه پلاستیک بادی است و امکان خالی شدن بادش و یا بدتر از آن امکان ترکیدنش وجود دارد. پس بهتر است قبل از خرید بوسوبال به جزئیات محدوده وزنی آن توجه کنید. تا در حین تمرین مجبور نشوید خطر ترکیدن آن و زمین خوردنتان را به جان بخرید.

بافت

بافت بوسو بال باید به نوعی باشد که در حین تمرین راحت بتوانید آن را بگیرید، رویش بایستید و بخصوص وقتی دست یا اعضا بدنتان عرق کرد مدام از روی آن لیز نخورید. این لیز خوردن­ ها جدا از بحث صدماتی که ممکن است به همراه داشته باشد، مدام لیز خوردن جذاب نیست و شما را در تمرین با بوسوبال دل­سرد می­کند.

کاربرد و هدف معین

در برخی از بوسوبال ­ها از جنس نرم تر و متحرک تری استفاده می شود که برای تمریناتی که باعث ایجاد تعادل می شود مناسب تر است و برخی دیگر جنس سفت ­تر و پایدارتری دارد. مثل بوسوبال فنری که برای توان بخشی و تمرینات قدرتی استفاده می شود.

نوع دیگری از بوسو بال ها همراه خود کش مقاومتی دارند که این نوع از بوسوبال ها بیشتر برای تمرینات استقامتی کاربرد دارند. هرچند که همه بوسوبال ها همه این موارد را به صورت همزمان انجام می دهند ولی گزینه های ذکر شده برای این است که قبل از خرید جزئیات کاربرد بوسوبال را بررسی کنید تا مطمئن شوید با هدف شما هم خوانی دارد.

چرا خرید بوسوبال؟

در همین مقاله در حامدیان اسپرت مزایا خرید بوسوبال و یا چند نمونه از تمریناتی که می شود با بوسوبال انجام داد را برای شما بیان خواهیم کرد، اما جواب شخصی من به چرا بوسوبال؟ این خواهد بود که این وسیله برای تجهیز باشگاه بدنسازی استفاده می شود. از طرفی، امروزه که خیلی ها برای رفتن به باشگاه فرصت و یا هزینه متناسب را ندارند و مایل به ورزش در خانه می باشند. از این رو نیازمند وسیله ای هستند که جای زیادی را اشغال نکند و در عین حال توانایی انجام چندین و چند حرکت متنوع را برای آن ها فراهم آورد و این یکی از دلایل خرید بوسوبال و تجهیز هوم جیم می باشد.

بوسو بال که قبلا در مورد شکل آن صحبت کردیم، حالت نیم کروی شکلی دارد که با ایستادن بر روی آن میتوان حرکات زیادی را انجام داد. که منجر به چربی سوزی، کاهش وزن، اصلاح بدن و افزایش قدرت و تعادل می شود. وسیله ای که پس از تمام شدن تمرین مان می توانیم آن را در هر گوشه از خانه بگذاریم تا در دست و پایمان نباشد.

کوشن بال و فرقش با بوسو بال

میتوان کوشن بال را نیز نوعی بوسوبال دانست البته با یک سری تفاوت های ظاهری، کوشن بال هر دو سمتش تقریباً حالتی ما بین مسطح و برآمدگی طور است که دارای آج می باشد. تفاوت دو روی کوشن بال در میزان بلندی آج های آن می باشد. یک طرف آج ها کوتاه تری دارد که ایستادن روی آن را سخت تر می کند که بیشتر مورد استفاده ورزش کاران قرار می­گیرد و طرف دیگر که که آج های بلند تری دارد بیشتر مورد استفاده در مزاکر توان بخشی برای کار درمانی می باشد.

کوشن بال این توانایی را دارد که میزان باد آن را مطابق نیاز خود تنظیم کنیم و همینطور افراد تا ورزن 150 کیلوگرم را هم می­توانند از آن استفاده کنند. ضد انفجار است و در برابر پرش­ها و جهش های ناگهانی مقاوم می باشد.

برخی از کارشناسان کوشن بال را تا 70 در صد جایگزینی برای بوسو بال می­دانند ولی بوسوبال یک وسیله تکمیلی می­باشد که دامنه حرکاتی بسیار متنوعی دارد ولی کوشن بال بیشتر برای کارهای توان بخشی مورد استفاده می گردد.

تمرینات با بوسو بال

برای کار با بوسوبال می توان هر دو طرف آن را روی زمین قرار داد که در هر دو صورت برای حفظ تعادل و فاکتور ایحاد هماهنگی بین عضلات موثر می باشد. از بوسوبال که به توپ تعادل نیز معروف است به عنوان استپ برای بالا و پایین رفتن از آن نیز استفاده می شود.

بوسو بال برای اضافه کردن کمی چالش و هیجان به ورزش تان مفید است. وقتی برای بار اول از این توپ تعادلی استفاده می کنید بهتر است کنار نرده یا هر چیزی که در صورت نیاز با گرفتن آن مانع زمین خوردن تان شوید، بایستید. با بوسوبال خیلی زود به تعادل مورد نظر دست پیدا می کنید ولی اگر پس از مدتی هنوز احساس لغزش داشتید بهتر است در موقع تمرین کسی کنار شما باشد.

همچنین بیشتر ببینید در خرید کش لوله ای | کش تقویت انگشت

چند تمرین با بوسوبال

در ادامه چند حرکت ساده ولی کاربردی با این وسیله را برای شما بیان می کنیم تا از تمرین با بوسوبال لذت بیشتری ببرید.

کاربرد های بوسو بال | حامدیان اسپرت

کاربرد های بوسو بال | حامدیان اسپرت

شنا سوئدی

در اجرای حرکت شنا سوئدی لازم است قسمت برآمده بوسوبال بر روی زمین باشد و شما گوشه های سطح صاف را بگیرید و شروع به شنا رفتن بکنید. فقط حتماً مطمئن شوید که بدنتان خم نمی شود.

پلانک

این بار دو بازو خود را روی سطح برآمده بوسوبال قرار دهید و حالت پلانک را اجرا کنید یعنی از سرشانه تا پاشنه را صاف نگه دارید و شانه هایتان با آرنج در یک راستا باشد. بهتر است در این حالت ماهیچه شکمی خود را منقبض کنید. تمرکز کنید که از وسط خم نشوید یا باسن تان بالاتر نیاید. از 10 ثانیه شروع کنید و در مرور زمان آن را به یک دقیقه ارتقا دهید.

اسکات

برای اجرای حرکت اسکات با بوسو بال بهتر است ابتدا مطمئن شوید که توانایی آن را دارید که روی قسمت برآمده بوسوبال تعادل تان را حفظ کنید. وقتی توانستید تعادل تان را حفظ کنید با زاویه 45 درجه به پایین بروید. حال پاهای تان را روی توپ صاف نگه دارید و اطمینان حاصل کنید که زانوهایتان با انگشتان تان در یک خط است.

چرخش دو گانه

این حرکت که به اشتباه به آن چرخش تنه هم می گویند یعنی با مرکز لگن روی بالاترین قسمت بوسو بال بنشینید. حال کف دستان تان را کنار لگن روی گنبد قرار دهید. زانوهایتان را خم کنید و پاهایتان را روی زمین قرار دهید. حال خود را به عقب بکشید و پاهایتان را به صورت تان را به صورت V از همدیگر باز کنید.

پشت تان باید صاف و بدون متمایل شدن به سمتی باشد. تمرکز کنید که گودی کمرتان نیز مشخص نباشد. توصیه می شود اگر نمی توانید این حرکت را انجام دهید فقط یک پایتان را از روی زمین بلند کنید و در دور بعد پای دیگرتان را بلند کنید. در حالی که تنه تان را ثابت نگه داشته اید پاهایتان را به یک سمت و سپس به سمت دیگر بچرخانید.

لانگز

برای این حرکت یکی از پاها را در قسمت برآمده بوسو بال قرار دهید و پای دیگر را عقب ببرید. هر دو زانو خود را خم کنید و مطمئن شوید که زانو و انگشتانتان در یک خط باشد. پاشنه پای عقبی به سمت بالا باشد. پس از چند ثانیه پاهای تان را جابجا کنید.

پرش با پای باز

این حرکت ساده ای می باشد. کافی است روی قسمت برآمده بوسو بال بایستید و سپس به پایین بپرید، به صورتی که هر پا در یک طرف از بوسو بال باشد. فقط مطمئن شوید که هنگام فرود هر دو پا صاف و ثابت باشد.

حرکت شکم ایستاده با بوسوبال

این یکی دیگر از حرکات با بوسو بال می باشد. کافی است آرنج دستتان را تا نموده و به صورت عمودی مقابل صورت تان نگه دارید. پای راست خود را روی بوسوبال و پال چپ خود را خم کرده و تا امتداد شکم بالا بیاورید. حالا دست ها را به سمت پاها 90 درجه پایین بکشید. باید شکم در منقبض ترین حالت خود باشد. پس از چند تکرار جای پاهایتان را عوض کنید.

کرانج ساده با بوسو بال

یکی از حرکات نشسته با بوسوبال این حرکت می باشد که برای اجرای آن باید روی زمین بنشینید و به بوسوبال تکیه دهید. پاهای تان را به صورت صاف دراز کنید، خود را به عقب کشیده و روی بوسو بال به پشت بخوابید. حالا 30 سانت شانه هایتان را از بوسوبال جدا کنید و بالا بیاورید سپس به حالت قبلی برگردید. این حرکت با درگیر کردن عضلات شکم باعث چربی سوزی و تقویت عضلات شکمی می شود.

پلانک از پهلو با بوسو بال

یکی دیگر از حرکات دراز کش با بوسوبال این حرکت است. به پهلو روی زمین دراز بکشید و  ساعد یکی از دستانتان را روی بوسو بال قرار دهید، باسن را بلند کنید و شکم را منقبض کنید، سعی کنید پایین تن تان را به زمین نزدیک کنید و سپس به حالت عادی برگردید. نکته مهم این است که در زمان اجرا باید کاملاً صاف و در یک راستا باشید.

فواید بوسو بال | حامدیان اسپرت

فواید بوسو بال | حامدیان اسپرت

فواید تمرین با بوسو بال

بوسو بال با افزایش قدرت هسته میانی بدن و همچنین قدرت کلی بدن باعث می شود فاکتور انعطاف پذیری، پایداری و تعادل در بدن شما بهبود یابد.

تمرینات بر روی سطح غیر مسطح باعث تقویت عضلات پایدار ریز می شود و در نوبت های بعدی اگر شما این تمرینات را در سطح صاف نیز انجام دهید به صورت خودکار به جز گروه عضلات اصلی، عضلات پایدار ریز نیز فعال می شوند، که این مورد از آسیب دیدگی عضلات پایدار ریز جلوگیری می کند.

دیگر اهداف خرید بوسوبال

  • تمرین و آموزش تعادل بدن همانند هاف بال
  • بهبود انعطاف پذیری
  • انجام تمرینات کاردیو
  • افزایش قدرت بدنی
  • انجام تمرینات بدنی
  • بهبود حس آگاهی حرکتی با استفاده از بوسو بال
  • امکان انجام تمرینات پایداری

دلیل علاقه مربیان به این وسیله

اکثر مربیان به بوسو بال علاقه زیادی نشان می دهند که دلیل آن، مناسب بودن بوسوبال برای انجام چندین حرکت ورزشی می­باشد.

بوسوبال به شما در افزایش شدت تمرینات در قسمت­ های بالا تنه، پایین تنه، هسته میانی بدن و تمرینات کاردیو کمک می کند.

قسمت نیم کروی این وسیله به شما در ایحاد تعادل و هماهنگی عضلات کمک خواهد کرد، پس فرقی ندارد که شما در حال انجام چه نوع حرکاتی هستید بوسوبال کار خود را در زمینه ایجاد تعادل و هماهنگی بین عضلات انجام خواهد داد.

نکته مهم در رابطه با بوسوبال

شاید مهم ترین نکته در مورد این وسیله ورزشی این باشد که قبل از تمرین گرم کردم بدن و به خصوص گرم کردن مچ پا الزامی می باشد. زیرا در بوسو بال تمام وزن شما بر روی مچ پای و گاهاً بر روی یک پا قرار می گیرد و در صورت آمادگی نداشتن و گرم نبودن مچ پا تعادل شما به هم می خورد.

این باعث افتادن از روی بوسوبال می شود. البته این افتادن از روی بوسو بال چندان هم خطرناک نمی باشد. ولی امکان پیچ خوردن پا یا آسیب های جزئی به هر حال وجود دارد. در هر صورت بهتر از است برای جلوگیری از هر حادثه و خاطره بدی اول کمی مچ پای تان را گرم کنید.

با ما همراه باشید در: تجهیز هوم جیم | سازه کراس فیت

نکات مهم در رابطه با بوسو بال

بوسو بال با اینکه یک وسیله بسیار پر بازده است و خواهان زیادی دارد. دارای یک سری عیب هایی نیز می باشد که می توان در دو دسته آن ها را مورد بررسی قرار داد.

مورد اول اینکه شما در حین استفاده از بوسوبال نمی توانید از وزنه های سنگین استفادده کنید زیرا باید خود را بر روی حفظ تعادل متمرکز کنید. به همین خاطر تمرین با بوسوبال برای افرادی که می خواهند از وزنه های سنگین استفاده کنند توصیه نمی شود.

مورد دوم صدماتی است که بخاطر تمرین با بوسوبال شاید رخ بدهد. این صدماتی که بیشتر در ناحیه مچ پا هستند، شایع ترین نوع صدماتی که در حین ورزش با بوسوبال متوجه آن خواهید بود می باشد. از کشیدگی مچ پا که معمولا در تاندون یا عضلات مچ پا رخ می دهد گرفته تا امکان پارگی رباط ها و شکستگی استخوان در صورت عدم احتیاط موقع استفاده از بوسوبال می تواند رخ بدهد یکی از عیب های این وسیله ورزشی می باشد.

البته که هر وسیله ای ورزشی ای در صورت استفاده نادرست، صدمات گاهاً جبران ناپذیری را برای فرد به همراه خواهد داشت. به همین خاطر است که گرم کردن حداقل مچ پا قبل از شروع به تمرین از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد و همین طور اکثراً توصیه می شود. در اوایل استفاده از بوسو بال در کنار فرد دیگری به تمرینات بپردازید و تا حداقل دست خود را به نرده تا جایی بگیرید.

تعمیر

از آن جایی که بوسو بال وسیله ارزان قیمتی نمی باشد در صورت خرابی به جای دور انداختن بحث تعمیر بوسوبال پیش می آید. شکستن قسمت پلاستیکی و سوراخ شدن توپ بیشترین مورد خرابی برای بوسو بال می باشد. در باشگاه های عمومی هم به کرات پیش می آید که پیچ های نگه دارنده ی توپ باز بشوند. در کل بهتر است برای جلوگیری از خرابی بوسو بال آن را به میزان مناسب باد کرد تا نیاز به تعمیر نیز پیدا نکند.

تمرین با بوسوبال | حامدیان اسپرت

تمرین با بوسوبال | حامدیان اسپرت

سخن آخر

در این مقاله شما را با بوسو بال (بوسوبال)، وسیله ورزشی ای که در حین اینکه جای کمی از ما می گیرد شرایطی برای ما به وجود می آورد تا بتوانیم چندین حرکت ورزشی تفاوت را با این وسیله انجام دهیم، آشنا کردیم.

 همانطور که گفته شد یک طرف این وسیله ورزشی مسطح و طرف دیگر آن حالت نیم کره ای دارد که می­توان هر دو طرف آن ایستاد تا در حین انجام انواع حرکات تعادل بدن خود را افزایش دهید. همینطور بین عضلات خود به خصوص عضلات ریز پایدار هماهنگی بیشتری ایجاد کنید.

با این وسیله ورزشی حرکاتی از جمله، ایستادن بر روی یک پا، حرکت دست و پای مخالف، پل با بوسو بال، حرکت کوهنورد، حرکت بورپی، لانچ رو به جلو، اسکوات V شکل، اسکوات پهلو به پهلو و حرکت شنا را می­توان انجام داد. بهتر است این حرکات به صورت هفتگی انجام شود تا در کنار تناسب اندام، تمرکز شما را نیز زیاد کند.

بوسو بال جدا از بحث قیمتی آن که کمی هزینه بردار است وسیله مناسب برای انجام لیست بی شماری از حرکات ورزشی در دامنه های مختلف می باشد. همچنین جای زیادی را هم اشغال نمی ­کند.

با ما در اینستاگرام حامدیان اسپرت همراه باشید. 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *