انواع میله هالتر بدنسازی با بهترین قیمت برای خرید!

میله هالتر بدنسازی وسیله ای است متشکل از یک میله فولادی و وزنه هایی که برای کم و زیاد کردن وزن قابل استفاده است. از این میله برای وزنه برداری و پاور لیفتینگ استفاده می شود همچنین یکی از تجهیزات بدنسازی به شمار می آید. میله هالتر بدنسازی در افزایش حجم عضلات موثر است و می تواند در تجهیز هوم جیم هم به عنوان ابزاری پرکاربرد مورد استفاده قرار گیرد.

هالتر بدنسازی | حامدیان اسپرت

هالتر بدنسازی | حامدیان اسپرت

میله هالتر بدنسازی چیست؟

هالتر دارای میله ای آهنی است که جزو ابزاری مهم در تجهیزات ورزش بدنسازی و پاورلیفتینگ به شمار می آید. طول این میله هالتر تقریبا  ۱ الی ۲ متر است و صفحه های هالتر در میان آن ها قرار می گیرد. ورزشکاران چه حرفه ای و چه مبتدی علاقه مندند در زمان انجام تمرینات خود برای افزایش قدرت از این ابزار استفاده نمایند. بعضی از ورزشکاران عقیده دارند میله هالتر بدنسازی حجم عضلات را افزایش می دهد. این عقیده ممکن است به خاطر استفاده از وزنه هایی باشد که بسیار سنگین هستند. این وزنه های سنگین فشار زیادی به عضلات می آورد و بر افزایش حجم آن موثر است.

اجزای یک میله هالتر بدنسازی

هالتر علاوه بر میله، اجزای دیگری نیز دارد که به کمک بخش های مختلف آن می توانید حرکات گوناگونی را تمرین نمایید.

میله هالتر

میله هالتر میله ای است که قطر 1 تا 2 اینچی است. این میله از تحمل وزن بسیار بالایی برخوردار است و وزنه ها روی آن قرار می گیرند. علاوه بر طول یک تا دومتری میله هالتر بدنسازی وجود عاج هایی روی آن از لغزندگی دست ورزشکار جلوگیری می کند.

تصویر میله هالتر | حامدیان اسپرت

تصویر میله هالتر | حامدیان اسپرت

صفحه هالتر

صفحه هالتر در دو طرف میله هالتر قرار می گیرد و وزن های مختلفی را برای ورزشکار فراهم می‌ کند. این صفحه های هالتر در شکل های مختلفی در بازار وجود دارد. صفحه هایی که به نام فرمونی معروف هستند (به شکل فرمون ماشین) به خاطر ظاهر آن و راحتی در هنگام در دست گرفتن محبوب می باشند.

صفحه هالتر که بیشتر مورد استفاده ورزشکاران حرفه ای قرار می گیرد روکشی فلزی برای جلوگیری از وقوع حادثه و صدمه دارند. خرید صفحه هالتر حجم ماهیچه ها را افزایش می دهد همچنین باعث افزایش قدرت بدنی می شود.

گیره هالتر

صفحات هالتر برای نگهداری همراه با گیره هالتر استفاده می شوند. چنانچه گیره هالتر مورد استفاده قرار نگیرد ممکن است میله در هنگام استفاده از زاویه تعادل خود خارج شود. در نتیجه این اتفاق، صفحه از روی میله تکان می خورد و سبب آسیب ورزشکار یا تجهیزات دیگر می گردد. گیره هالتر می تواند فلزی یا فایبر گلاس باشد. با خرید گیره هالتر نسبت به سفتی و استحکام صفحات اطمینان کسب نمایید.

انواع میله هالتر بدنسازی

میله هالتر بدنسازی در بازار در انواع مختلفی موجود است. این میله ها در قطر، طول و شکل ظاهری تفاوت دارند. نوع استفاده و هدف شما تعیین کننده این است که کدام میله هالتر را انتخاب نمایید.

قطر میله هالتر

میله هالترهایی که طول آن ها 2 و قطرشان 1 اینچ است میله هالتر المپیکی هستند که ورزشکاران حرفه ای از آن استفاده می کنند. به همین منظور در مسابقات حرفه ای هم همین میله ها مورد استفاده قرار می گیرد. قطر میله هالترهای ضخیم تر 2 اینچ و طولی بین 1 تا 2 متر دارند. در دست گرفتن میله هالتر بدنسازی که ضخیم است کار سخت تری می باشد. در طولانی مدت استفاده از این میله ها سبب افزایش قدرت فرد می گردد. یک عیب آن این است که با استفاده از این میله عضلات به آرامی رشد خواهند کرد. بنابراین بهتر است میله هالترهایی که 1 اینچ قط دارند را استفاده کنید.

طول میله هالتر

میله هالترها  120، 150، 190، 200 و 220  سانتی متری هستند. با توجه به برنامه تمرینی خود و میزان عرض شانه ها باید یکی از انواع میله ها را انتخاب کنید. میله هالترهای کوچک‌تری هم در بازار موجود است که دارای اشکال ظاهری متفاوتی هستند و کاربرد آن ها مختلف است.

انواع ورزش با میله هالتر | حامدیان اسپرت

انواع ورزش با میله هالتر | حامدیان اسپرت

شکل ظاهری میله هالتر

شکل ظاهری میله هالتر بدنسازی گوناگون است. برخی از آن ها صاف و برخی دیگر مناسب حرکات پرس سینه و دد لیفت هستند. بعضی از میله هالترها دارای شکل خمیده‌ای هستند که به هالتر EZ  معروف می باشند. این میله هالترها برای حرکاتی مانند جلو بازو کاربرد دارند. طریقه استفاده از این میله هالترها به سبب شکل ظاهری متفاوتی که دارند فرق می کند. شکل خاص این میله سبب ایجاد فشار در نقاط مختلف بازو می شود. انواعی از میله ها که شکل ظاهری خاصی دارند و برای حرکات به خصوصی مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از: میله هالترهای چکشی، تراپ‌بار پاورلیفتینگ و…

تمرین با میله هالتر بدنسازی

با خرید میله هالتر می توانید توان اجرای حرکات و تسلط بر آن را افزایش دهید. استفاده از میله هالتر بدنسازی به عهده عضلات کناری است. طی این فرآیند عضلات هدف مورد انقباض قوی قرار می گیرند. پس از آن تمرین با هالتر توسط ورزشکار باعث افزایش حجم عضلات آن میشود.

حرکت ددلیفت

حرکت ددلیفت یکی از حرکاتی است که می توان با میله هالتر انجام داد. برای انجام این حرکت میله هالتر با وزنه هایی سنگین می شود.

  1. میله هالتر بایستی پس از بالا آوردن در امتداد پاها تا جلوی ران ها قرار گیرد.
  2. پس از آن در همان نقطعه شروع گذاشته شود.

این حرکت از اصلی ترین تمرینات در بدنسازی است. ددلیفت در کنار تمریناتی مثل (پرس سینه و اسکات جزو حرکات مسابقات پاورلیفتینگ) می باشد. حرکت ددلیفت تقریبا تمامی عضلات بدن را درگیر می کند. ماهیچه های کمر همسترینگ و ماهیچه های باسن بیشترین فشار را در این تمرین تحمل می کنند. این تمرین میتواند در شکل های مختلفی اجرا گردد. مثل: ددلیفت رومانیایی، ددلیفت سومو و ددلیفت پا صاف. در هر کدام از این تمرینات به ماهیچه های مختلفی فشار وارد می گردد.

حرکت ددفیت | حامدیان اسپرت

حرکت ددفیت | حامدیان اسپرت

حرکت اسکات

ورزشکاران پرورش اندام، اسکات را به عنوان تمرین اصلی و اصولی اجرا می کنند. این حرکت پاها را قوی و خوش حالت می کند. علاوه بر ماهیچه های ران، ماهیچه های باسن، شکم و پشت پاها هم تحت فشار قرار می گیرند. حرکت اسکات ترشح هورمون تستسترون در بدن را افزایش می دهد و این عاملی برای رشد عضلات بدن است.

حرکت اسکات بایستی اصولی انجام شود به همین دلیل قبل از شروع حرکت با مربی خود مشورت کنید. نکته دیگر اینکه قبل از تمرین حرکت اسکات از کمربند بدنسازی استفاده نمایید. افزایش وزنه باید هماهنگ با تناسب بدنی شما باشد تا دچار مصدومیت نشوید.

حرکت پرس سینه با هالتر

از مهمترین حرکات که در بدنسازی و پاورلیفتینگ انجام می شود پرس سینه است. در این تمرین قدرتی با قرار گیری ورزشکار به صورت طاق باز روی میز، وزنه را بالای سینه خود کنترل می کند. این حرکت توسط میز پرس و هالتر انجام می گیرد. نکاتی که باید در انجام این حرکت در نظر داشت این است که هیچ وقت نباید در زمان انجام این تمرین کمر و باسن را از میز جدا کرد.

علاوه بر این برای حرکت هالتر، سر نباید از میز جدا شود زیرا سبب صدمه به گردن می شود. حرکت پرس سینه را باید به آرامی انجام داد چرا که برخورد شدید هالتر با سینه سبب انقباض ریه ها و در نهایت موجب بروز آسیب قلبی و ریوی خواهد شد.

پرس سینه با میله هالتر بدنسازی | حامدیان اسپرت

پرس سینه با میله هالتر بدنسازی | حامدیان اسپرت

مزایای میله هالتر بدنسازی

یکی از بهترین مزایای میله هالتر بدنسازی این است که می توان با آن وزنه های مختلفی از آن استفاده نمود. این قابلیت کمک می کند تا افراد بتوانند در هر سطح تمرین وزن های مختلفی را بر میله هالتر سوار نمایند.

مقرون‌به‌صرفه

میله هالتر بدنسازی به نسبت دیگر تجهیزات ورزشی ارزان تر است. احتمالا از میزان قیمت دستگاه های حرفه ای که در باشگاه ها استفاده می شود مطلع هستید. دستگاه‌های بدنسازی دارای مکانیزم بسیار حرفه ای هستند. این دستگاه ها به دلیل وزنه های متعددی که دارند گران هستند و برای استفاده در خانه مناسب نمی باشند. اما خرید میله هالتر و صفحات همراه با آن بسیار مقرون به صرفه است.

انجام تمرینات مختلف

برخلاف تعداد زیادی از وسایل ورزشی که  فقط می توان چندین حرکت محدود را با آن ها تمرین کرد، با خرید میله هالتر می توان حرکات متنوعی را انجام داد. این وسیله چه برای ورزشکاران حرفه ای و چه برای ورزشکاران مبتدی طیف وسیعی از حرکات گوناگون را پوشش می دهد.

جابه‌جایی آسان

تجهیزات بدنسازی عمدتا سنگین هستند و نیاز به فضای بسیاری دارند. اینگونه دستگاه ها برای فضای باشگاه های بدنسازی مناسب هستند. میله هالتر بدنسازی نیاز به فضای بزرگی ندارد و خیلی راحت و آسان می توان از آن در خانه استفاده کرد. حتی با وجود برخورداری از قابلیت جابه جایی می توانید در هر مکانی همراه خود ببرید.

استفاده از وزن های مختلف

ورزشکاران در باشگاه ها از هالتر و دیگر وسایل ورزشی برای حرکات و تمرینات خود استفاده می کنند. مزیتی که هالتر به نسبت دیگر وسایل دارد این است که ورزشکاران می توانند با خرید میله هالتر در سطوح مختلف تمرینات خود وزن های متفاوتی را تجربه نمایند. این امر سبب رشد عضلات و تقویت آن ها می گردد.

کاربری آسان

استفاده از میله هالتر بدنسازی آسان و راحت است و در مدت زمان کوتاهی می توان وزنه های آن را تعویض کرد. در بدنسازی تمرینات ترکیبی که در ورزش بدنسازی موجود است می توان به آسانی با میله هالتر انجام داد. همچنین استفاده از میله هالتر در وقت هم صرفه جویی می کند و نیاز نیست دنبال دمبل ها و وزنه های مختلف بگردید.

نکات مهم در هنگام استفاده از میله هالتر

استفاده از میله هالتر علاوه بر مزایای فوق العاده آن دارای معایبی نیز هست که در زیر اشاره کردیم.

 استفاده از میله هالتر برای افراد مبتدی

افرادی که مبتدی هستند برای استفاده از میله هالتر باید دقت کافی داشته باشند. ورزشکاران حرفه ای به اینکه چه وزنه ای برای آن ها مناسب است واقف هستند. افراد مبتدی نسبت به توانایی های خود شناخت کافی ندارند. از همین رو بهتر است از وزنه های سبکی که گیره نگهدارنده نیز دارند استفاده کنند.

خرید میله بدنسازی

در خرید میله هالتر باید به نکات زیر دقت کنید تا بتوانید محصول مناسب با خودتان را خریداری نمایید.

نوع کاربری

میله هالتر بدنسازی برای استفاده در خانه باید نوع استاندارد و یک اینچی آن باشد. این میله علاوه بر قیمت مناسب بسیار سبک بوده و برای استفاده در خانه گزینه خوبی است. خرید میله هالتر برای باشگاه متفاوت است. نوع میله هالتر باشگاه باید المپیکی باشد که بتواند وزن های بالا را تحمل کند.

جنسیت

میله هالترهای بدنسازی دارای وزن‌های مختلفی هستند. 6 تا 20 کیلوگرم وزن استاندارد میله هالترها است. هالتر بادی پمپ برای استفاده خانگی مناسب است. همچنین این میله هالتر برای خانم ها گزینه بسیار خوبی می باشد. این هالتر فوق العاده میله هایی در وزن های 1 تا 6 کیلوگرمی دارد.

میله های هالتر می توانند دو نوع باشند یا با سوراخ کوچک و یا با سوراخ بزرگ. میله هالترهایی که آستین‌دار هستند می توان در آن ها صفحه هالتری که 50 سوراخ دارد را نصب کرد. اما میله هالترهایی که آستین ندارند قطر خروجی آن ها 25 است بنابراین تنها می توان صفحه هالتری با 30 سوراخ نصب کرد. پس لازم است به هنگام خرید میله هالتر به قطر خروجی آن دقت کنید.

شکل صفحه یا وزنه هالتر

وزنه‌های هالتر عمدتا در اشکال گوناگونی مثل گرد و چندضلعی هستند. ممکن است در ابتدا انتخاب شما مطابق سلیقه تان باشد. اما باید بدانید نوع چند ضلعی آن از نوع گرد آن بهتر است. دلیل این امر آن است که صفحاتی که گرد هستند دچار لغزندگی روی زمین می شوند. صفحات چند ضلعی به خاطر شکل ظاهری متفاوت روی زمین ثابت می مانند.

قیمت میله هالتر

در هنگام خرید میله هالتر بدنسازی میبایست به قیمت آن توجه کنید زیرا باتوجه به جنس، وزن و کیفیت آن، در بازار با قیمت های مختلفی به فروش می رسد.

چرا باید از هالتر استفاده کنیم؟

تمرینات بدنسازی جزء جدا نشدنی از حرکات تمام ورزش ها هستند. اگر شما به فوتبال یا والیبال علاقه مند هستید باز هم تمرینات بدنسازی در حرکات این ورزش ها وجود دارد. قسمت مهمی از تمرینات بدنسازی با میله هالتر است. در کنار استفاده از میله هالتر بدنسازی خرید نیمکت مدرج بدنسازی نیز به انجام بهتر و با کیفیت تر تمرینات به شما کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *