انواع کش سی ایکس (CX) با بهترین قیمت برای خرید!

کش سی ایکس ، شاید کمتر ورزش­کاری باشد که با کش سی ایکس تمرین نکرده باشد یا حداقل با آن آشنا نباشد. کش سی ایکس که گاهی به اسم کش cx نیز معرفی می شود در باشگاه جزو دسته وسایل مهم برای تمرینات می باشد. همین طور کش cx  به دلیل کم جا و قابل حمل بودن برای ورزش در خانه هم بسیار کاربردی و پر طرفدار می باشد.

در ادامه مقاله شما را با انواع کش cx، مزیت تمرین با این کش ها و هر آنچه به کش cx مربوط باشد آشنا می کنیم تا برای خرید کش سی ایکس بتوانید تصمیم درستی بگیرید. با ما در کاملترین مرجع خرید تجهیزات بدنسازی اصفهان همراه باشید.

کش سی ایکس چیست | حامدیان اسپرت

کش سی ایکس چیست | حامدیان اسپرت

کش بدنسازی سی ایکس چیست؟

این کش متشکل از تعدادی بند ارتجاعی از جنس پلیمر یا لاتکس می باشد که به هم تنیده شده اند. دو طرف کش سی ایکس دو دسته وجود دارد تا ورزش کار با گرفتن این دسته ها و کشیدن آن ها به تمریناتی که به تقویت عضلاتش بپردازد.

در اکثر انواع کش cx از جنس پلاستیکی یا لاتکس با روکش فومی استفاده شده است. اگر جز روکش فومی از روکشی با جنس پارچه هم بر روی آن استفاده شده باشد به آن کش سی ایکس روکش دار می گویند. این نوع کش در دو سمت خود دسته دارد که این دسته ها قابلیت جداسازی از کش را ندارند. تقویت عضلات و افزایش انعطاف پذیری بدن از موارد تاثیر ورزش با کش cx روکش دار بر روی بدن شما می باشد. کش cx روکش دار در طول 120 سانتی متر تولید می شود.

خرید کش سی ایکس

وظیفه این مقاله این می باشد که اطلاعات لازم برای خرید کش سی ایکس را در اختیار شما قرار بدهد تا یک انتخاب درست در موقع خرید کش سی ایکس داشته باشید. در مورد خرید کش cx باید به یک سری نکاتی که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت توجه داشته باشید تا با توجه به هدف و وضعیت جسمانی خود بهترین خرید کش سی ایکس را داشته باشید.

پیشنهاد امروز: خرید کش ورزشی + خرید کش پاور باند (پاور لوپ)

انواع کش بدنسازی

کش cx را در دسته های گوناگون می توان دسته بندی کرد. کش سی ایکس کوتاه یا بلند، کش سی ایکس سبک یا سنگین و حتی کش سی ایکس چند رشته ای.

اصولی ترین دسته بندی کش cx و مهم ترین نکته در خرید کش سی ایکس این نکته است که باید با قد و قدرت شما هم خوانی داشته باشد. برای مثال اگر شما قد 190 داشته باشد باید یک کش سی ایکس دو متری بخرید تا وقتی که پاهایتان را به عرض شانه تان باز می کنید و کش را زیر پای خود قرار می دهید، باقی کش cx بدون کشیدن شدن باید تا شانه شما بیاید تا بتوانید راحت دسته آن را در دست بگیرید. پس در این صورت کش cx با طول 150 یا 170 مناسب شما نمی باشد.

نکته مهم دیگر در خرید کش سی ایکس بحث قدرت کش cx می باشد. ضعیف ترین کش cx تحمل وزن 4.5 کیلوگرم را دارد و قوی ترین آن کش cx چند رشته ای می باشد. کش چند رشته ای به کشی گفته می شود که دسته آن به 5 کش متصل می شود و بیشتر در تجهیز هوم جیم ها و برای ورزش های سنگین مورد استفاده قرار می گیرد.

برخی کمپانی ها کش cx خود را در رنگ های مختلف که ملاکی برای شناسایی مشخصات کش cx می باشد تولید می کنند. برای مثال رنگ سبز برای کش سی ایکس 10 پوند یا 4.5 کیلوگرم، آبی برای 15 پوند یا 6.5 کیلوگرم، زرد برای 20 پوند یا 9 کیلوگرم و در آخر کش cx بنفش رنگ برای 40 پوند یا 18 کیلوگرم است. پس لازم است در هنگام خرید کش سی ایکس به تمامی مشخصات آن توجه نمود تا خریدی متناسب با هدف و موقعیت بدنی خود داشته باشید.

در فروشگاه حامدیان اسپرت رنگ کش سی ایکس ملاک مقاومت آن نیست!

تمرینات کش بدنسازی سی ایکس

کش cx حرکات مختلف با دامنه نامحدودی را در اختیار شما قرار می دهد. گاهی ورزش کاران با اضافه کردن یک میله به کش cx دامنه حرکات خود را نامحدود تر می کنند. دامنه این حرکات به بیش از 100 مورد می رسد ولی ما در این مقاله به چند حرکت بنیادی تر برای تمرین با کش cx به شما معرفی خواهیم کرد تا از خرید کش سی ایکس خود بیشترین لذت را ببرید.

حرکات مخصوص آقایان با کش سی ایکس | حامدیان اسپرت

حرکات مخصوص آقایان با کش سی ایکس | حامدیان اسپرت

حرکات مخصوص آقایان با کش سی ایکس

کارشناسان ما این حرکات را به دو دسته حرکات مخصوص آقایان و حرکت های مخصوص بانوان تقسیم کرده اند. البته این بدین معنی نیست که بانوان نمی توانند از حرکات مخصوص آقایان استفاده کنند ولی توصیه می شود که این حرکات را با کش cx سبک تر و در تعداد ست کمتر انجام دهند تا آسیبی به آن ها وارد نشود.

نکته: توجه داشته باشید حرکات زیر صرفا جهت بالا بردن آگاهی شما عزیزان در هنگام خرید کش cx می باشد. و جنبه برنامه تمرینی تخصصی ندارد.

حرکت اول: پرس سینه با کش بدنسازی

اولین و شاید مهم ترین حرکت با کش cx بی شک همین حرکت می باشد که البته می توان آن را به صورت ایستاده هم اجرا کرد. در شروع حرکت کش را به وصل کنید و از محکم بودنش اطمینان حاصل کنید. یکی از پاهای خود را جلو و پای دیگر را عقب تر از بدن قرار دهید. حال کش cx را در دست خود محکم بگیرید و با تمام توان از روی شانه به جلو و سپس به سمت عقب بکشید.

در این حرکت عضلات شکم، سرشانه و سه سر ران تحت فشار قرار می گیرد و تقویت می شود. برای این تمرین ساده فقط یک کش cx کافی می باشد. می توانید این حرکت بی نظیر را در 4 ست 15 تایی تکرار کنید.

حرکت دوم: پرس شانه با کش بدنسازی

به سراغ حرکت دوم می رویم. برای این کار نیز لازم است که یکی از پاهای تان را جلوتر از بدن و پای دیگر خود را کمی عقب تر از بدن تان قرار دهید. کش را زیر پای خود قرار دهید و دسته آن را در دست بگیرید. حال دستان خود را در بغل سینه به سمت بالا و پایین بدن تان حرکت بدهید.

عضلات شکم در این حرکت تحت فشار می باشد و تقویت می گردد. در 4 ست 15 تایی می توان این تمرین را با یک کش cx تکرار کرد.

همچنین بیشتر بخوانید در: خرید فوم رولر + دستگاه بادی آنالیز کوانتوم نسل 9

حرکت سوم: جلو بازو  با کش بدنسازی

باید گفت معروف ترین حرکت با کش cx حرکت جلو بازو می باشد. این حرکت که پایه ای برای بدنسازی با استفاده از کش است اگر صحیح و کامل اجرا شود در تقویت عضلات بدن تاثیر به سزایی دارد.

برای اجرا این تمرین کش را در زیر دو پای خود قرار دهید و دسته های کش cx را به سمت جلو سینه بالا بیاورید. بازوها در این تمرین بسیار تحت فشار قرار دارد و تقویت خواهند شد. این تمرین نیز در 4 ست 15 تایی با کش سی ایکس قابل تکرار می باشد.

حرکت چهارم: زیر بغل خم با کش بدنسازی

حرکت دیگری که بسیار متاثر در تقویت عضلات شکم است، حرکت زیر بغل خم با کش cx می باشد. این حرکت به جز تقویت عضلات شکم، عضلات دو سر را نیز درگیر می کند تا تقویت شوند.

در قدم اول 90 درجه به سمت جلو خم شوید. پای خود را وسط کش cx قرار دهید و دو طرف کش را با دست بگیرید. حالا کش را همراه با دست تان تا کمر بالا بیاورید. همانطور که گفته شد عضلات شکم و دو سر در این تمرین تقویت می گردد. این حرکت را به جای 15 بار 10 بار در 4 ست با کش سی ایکس تکرار کنید.

حرکت پنجم: پشت بازو کیک بک با کش بدنسازی

این یک حرکت بسیار عالی برای تقویت عضلات سه سر بازو در حین سادگی می باشد. کافی است برای انجام این تمرین کش سی ایکس را به جایی محکم وصل کنید و حال 45 درجه خم شوید. کش را محکم در دست بگیرید و تا پشت کمر خود بکشید. عضلات سه سر بازو در این تمرین تقویت می گردد فقط کافی است با کش سی ایکس در 4 ست 15 تایی این حرکت را انجام دهید.

حرکت ششم : نشر از جلو با کش بدنسازی

ورزشکاران از این حرکت برای استقامت و قدرت بدنی بیشتر استفاده می کنند. عالی ترین حرکت برای تقویت سر شانه ها بی شک همین حرکت است. این حرکت را هم به صورت نشر از جلو و هم به صورت نشر از جانب می توان انجام داد.

برای انجام حرکت کش سی ایکس را زیر پای خود قرار دهید. سپس دست و کش را به سمت بالای سر خود ببرید و باز گردانید. عضلات سر شانه و دلتوئید میانی در این تمرین تقویت می گردد. 4 ست 15 تایی برای این حرکت کافی می باشد.

شش حرکت از معروف ترین و موثرترین حرکات بدنسازی با کش سی ایکس برای آقایان را معرفی کردیم. بی شک حرکات بسیار زیاد دیگری برای ورزش کاران وجود دارد که در حوصله این مقاله نمی گنجد.

حرکات با کش cx | حامدیان اسپرت

حرکات با کش cx | حامدیان اسپرت

حرکات کش cx برای بانوان

وقت آن شده است که حرکاتی را به شما معرفی کنیم که بانوان به راحتی با انجام مستمر آن به تناسب اندام خود خواهند رسید.

حرکت اول: جلو  بازو جفت با کش بدنسازی

در حرکات مخصوص آقایان این حرکت را توضیح دادیم حال فقط کافی است که بانوان این حرکت را در تعداد تکرار کمتری انجام دهند. کش سی ایکس را در زیر پای خود قرار دهید و به واسطه دسته کش، کش را به سمت جلوی سینه خود بکشید. بانوان عزیز کافی است این تمرین را در 3 ست 10 تایی تکرار کنند. عضلات شکم و بازو در این حرکت درگیر است و تقویت می شود.

حرکت دوم: اسکات با کش بدنسازی

اسکات حرکت معروفی در بدنسازی است که با هم با خرید کش سی ایکس و هم با خرید کش پیلاتس می توانید آن را انجام دهید. این حرکت تاثیر به سزایی در تقویت بازو ها دارد.

برای اجرا آن کافی است پاهای تان را به عرض شانه باز کنید و کش را زیر پای خود قرار دهید. حال همراه با کش تا 90 درجه بنشینید و بلند شوید. این حرکت برای تقویت عضلات شکم و سه سر ران موثر است. در 3 ست 10 تایی می شود با کش سی ایکس این حرکت را انجام داد.

حرکت سوم: کرانچ پهلو با کش بدنسازی

برای سومین حرکت یعنی کرانچ با کش باید پاهای تان را به اندازه عرض شانه خود باز کنید. حال کش cx را زیر یک پای خود قرار دهید. با آرامش و بدون عجله به سمت مخالف حرکت کنید. تقویت عضلات شکم و بازوها در گرو این حرکت می باشد که در 3 ست 10 تایی اجرا می شود.

حرکت چهارم: سرشانه پرسی از پشت با کش بدنسازی

چهارمین حرکت سرشانه پرس از پشت با کش می باشد. کش را از پشت سر زیر یکی از پاهای خود قرار دهید و باز از همان پشت سر به بالای سر خود بکشید. باید دقت کشید که پایی که زیر کش قرار دارد از بدن عقب تر باشد و باید دیگر جلوتر از بدن قرار بگیرد. عضلات سر شانه، پشت بازو و شکم در این حرکت تحت فشار قرار می گیرد. در 4 ست 10 تایی این حرکت را اجرا کنید.

با ما همراه باشید در خرید بند تی ار ایکس + سازه trx

حرکت پنجم: پشت بازو کیک بک با کش بدنسازی

تمرکز این تمرین بر روی تقویت عضلات پشت بازو است. در ابتدا 45 درجه به سمت جلو خم شوید و کشcx را زیر هر دو پای خود قرار دهید. حال دست خود را همراه با کش سی ایکس به سمت عقب بکشید. در این تمرین عضلات شکم، پشت بازو و ساعد مورد تقویت قرار می گیرد. می توانید این حرکت را در 4 ست 15 تایی تکرار کنید.

حرکت ششم : سرشانه کول با کش بدنسازی

پر طرفدار ترین حرکت در بین ورزشکاران و حتی خیلی از افراد عادی حرکت سر شانه است. شاید دلیلش این باشد که این حرکت موجب تقویت و شکل دهی سر شانه می شود. در ضمن برای استقامت بدن خیلی مفید می باشد. برای انجام این حرکت کشcx را در حالت ضربدری در دست بگیرید و تمرین را شروع کنید. در این تمرین عضلات شکم و شانه ها مورد تمرکز و تقویت قرار می گیرد. در 4 ست 15 تایی با کش سی ایکس این حرکت را انجام دهید.

عکس کش سی ایکس | حامدیان اسپرت

عکس کش سی ایکس | حامدیان اسپرت

رنگ بندی در کش سی ایکس روکش دار

از آن جایی که کش سی ایکس روکش دار شناخته شده ترین و پر طرفدارترین کش cx مورد استفاده برای ورزش کاران و افراد عادی می باشد بر آن شدیم که در ادامه کمی مفصل­تر در مورد این نوع از کش سی ایکس و رنگ بندی آن صحبت کنیم تا برای خرید کش سی ایکس راهنمایی کامل را انجام داده باشیم.

Cxworx Resistsnce Tubes یا همان کش سی ایکس روکش دار در برخی از ورزش­کاران و فروشگاه­ ها با نام کش سی ایکس لوله ای روکش دار نیز معروف است. این نوع کش یکی از بهترین کش ها برای تمرین های ورزشی در دامنه های نامحدود می باشد.

کش CX روکش دار دارای 5 رنگ زرد، سبز، قرمز، آبی، طوسی و مشکی در بازار موجود می باشد. که هر کدام از این رنگ ها برای نشان دارد مقاومت خاص کش سی ایکس روکش دار استفاده می گردد. این رنگ بندی باعث در موقع خرید کش سی ایکس بتوانید به سادگی با توجه به توانایی بدنی خود و میزان قدرت عضلات تان کش سی ایکس مورد نظر خود را انتخاب کنید.

طبق این رنگ بندی رنگ زرد کمترین نوع مقاومت و رنگ مشکی بیشترین مقاومت را دارد. روکش روی این نوع کش هم از خود کش محافظت می کند و هم با توجه به این که جنس خود کش از لاتکس می باشد روکش دار بودن آن باعث می شود اگر به بدن برخورد کرد یا روی پوست کشیده شد آسیب چندانی به بدن شما وارد نشود. از پارچه در تولید دسته کش  cx استفاده می شود. جنس سر دسته از فوم می باشد.

در فروشگاه ما رنگ کش سی ایکس ملاک مقاومت آن نیست!

 

درجه سختی و مقاومت کش سی ایکس روکش دار

 همان طور که گفتیم هر رنگ درجه ای از قدرت کش cx را نشان می دهد. این درجه بندی عبارت است از:

 • زرد برای مقاومت بسیار کم
 • سبز برای مقاومت کم
 • قرمز برای مقاومت متوسط
 • آبی برای مقاومت کم زیاد
 • طوسی برای مقاومت زیاد
 • و مشکی برای مقاومت بسیار زیاد

محدوده کاربرد کش سی ایکس

بخاطر دامنه مقاومت مختلفی که کش cx دارد همه افراد با هر قدرت بدنی و هر هدفی می توانند در ورزش های روزانه خود از این نوع کش استفاده کنند. ورزش با کش سی ایکس تمامی عضلات بدن را درگیر می کند که این باعث تقویت عضلات می شود. تقریباً تمامی حرکات بدنسازی قابلیت شبیه سازی شدن با این کش cx را دارند.

بخاطر سبک و قابل حمل بودن این کش به راحتی می توان از آن در منزل، باشگاه و حتی در هنگام سفر استفاده کرد.

کابرد دیگر کشcx جز در تمرینات روزمره و برای تناسب اندام برای بهبود نقاط آسیب دیده بدن بخصوص در نواحی پا، زانو و پشت نیز مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از کش cx تکنیک های ورزشی شما را بهتر می کند و کمک می کند تاثیر ورزش مدت بیشتری بر روی بدن و عضلات شما باقی بماند.

عضلات هدف

 تمرین با کشcx تمامی عضلات بدن را درگیر می کند ولی بر روی یک سری عضلات تاثیر بیشتری دارد از جمله:

 • عضلات جلو بازو یا دو سر
 • عضلات پشت بازو یا سه سر
 • عضلات چهار سر ران
 • عضلات قفسه سینه
 • عضلات شکم
 • عضلات باسن
 • عضلات پا

خطرات کار با کش بدنسازی سی ایکس

کش سی ایکس وسیله ورزشی کم خطر و تقریباً بی خطری محسوب می شود زیرا خود وسیله و حرکاتی که با آن می توانید انجام دهید تماماً در کنترل شماست. تنها موردی که باید در مورد آن تذکر داد و خواهان دقت بر آن شد این است که وقتی کش cx را به جایی وصل می نمایید، در متصل شدن صحیح و محکم آن دقت کنید تا در نرود و به شما برخورد نکند. البته در این صورت نیز آسیب چندانی به شما و بدن تان وارد نخواهد شد.

تنها دقت کنید که در این صورت کش به جای حساسی از بدن تان برخورد نکند. نکته دیگر این است که در منطقه وصل شدن کشcx با دسته خود کش پوسیده نباشد و یا دسته متصل به گیره حرکت نکرده باشد. به جز مواردی که گفته شد آسیب های دیگر ممکن نیست و به هر حال ورزش با هر وسیله ای باید مورد دقت قرار بگیرد تا به جای بهبود اوضاع بدن باعث آسیب رسانی به بدن نشود.

پیشنهاد ویژه: خرید بوسوبال + خرید کوشن بال

قیمت خرید کش سی ایکس

کش سی ایکس در دسته ورزشی کم هزینه قرار دارد. این کم هزینه بودن در کنار کارایی بالا امتیاز خاصی برای کش cx محسوب می­شود. شما با هزینه خیلی کم می­توانید دست به خرید کش سی ایکس بزنید و چه در منزل خود و چه در باشگاه از این وسیله پر کاربرد استفاده کنید. قیمت کش CX به روکش دار بودن یا نبودن آن، برندش و سطح کیفیتش بستگی دارد.

سخن آخر

تیم ما با تهیه این مقاله تلاش خود را به کار برد تا شما را در خرید کش سی ایکس به بهترین نحو راهنمایی کند. کش سی ایکس که یکی از پر کاربرد ترین وسیله برای ورزش بدنسازی می باشد را با شما آشنا کردیم. در این مقاله چندین حرکت که مختص آقایان بود را توضیح دادیم ولی از بانوان هم غافل نبودیم و حرکات مخصوص آن ها را هم بیان کردیم تا به راحتی با این کش به ورزش بپردازید. شما با ترکیب کردن کش سی ایکس با دمبل می توانید دامنه حرکات خود را گشترس دهید.

این کش در رنگ های مختلف که معرف خصوصیات هر کش cx می باشد تولید می شود و فقط کافی است در هنگام خرید کش سی ایکس از حامدیان اسپرت به عنوان محصول این نوع کش دقت کنید تا متناسب با قد و قدرت بدنی خود یکی از بهترین نوع کش cx را انتخاب کنید. خرید کش cx قیمت چندانی ندارد و در برابر کارایی و مزیت های دیگر این نوع کش بسیار به صرفه می باشد.

سبک و قابل حمل بودن کش cx که حتی در سفر هم ورزش را برای شما مقدور می سازد از دیگر مزیت های کش cx می باشد. در آخر اگر قصد دارید ورزش را آغاز کنید و یا به صورت حرفه ای به آن ادامه دهید خرید کش سی ایکس بهتر راه برای ادامه این مسیر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *