انواع الپتیکال (اسکی فضایی) با بهترین قیمت برای خرید!

بسیاری از افراد ورزش کردن را کاری بسیار دشوار می‌دانند و به همین دلیل برای رسیدن‌ به تناسب اندام به اقداماتی عجیب روی می‌آورند که بیشتر جنبه خیالی دارد. بعضی از افراد به سمت معجون‌های لاغری می‌روند و برخی دیگر شروع به استفاده از تجهیزاتی می‌کنند که در لاغری آن‌ها تاثیر چندانی نخواهند داشت. دستگاه الپتیکال یا اسکی فضایی یک دستگاه ساده ورزشی می‌باشد که ثابت بوده و برای استفاده در منزل و باشگاه جهت انجام فعالیت بدنی بسیار مناسب است.

شما می‌توانید برای تجهیز باشگاه بدنسازی خانگی نیز دستگاه اسکی فضایی را در لیست دستگاه‌های مورد نیاز خود قرار دهید. این دستگاه از ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی، دوچرخه سواری و اسکی همگون‌سازی شده‌ است. با ترکیب این حرکات با یکدیگر، می‌توان به ورزشی دست یافت که بر سلامتی تاثیر چشمگیری داشته و باعث ایجاد تحرک در اندام‌های مختلف و افزایش قدرت می‌شود. این دستگاه می‌تواند حرکاتی مانند پیاده‌روی، دویدن و بالا رفتن از پله را با یکدیگر ترکیب کند؛ در نتیجه بدن می‌تواند از ترکیب این ورزش‌ها به‌طور فزاینده‌ای بهره‌مند شود.

معرفی انواع الپتیکال | حامدیان اسپرت

معرفی انواع الپتیکال | حامدیان اسپرت

 

دستگاه الپتیکال (اسکی فضایی) چیست؟

دستگاه اسکی فضایی یا الپتیکال دستگاهی است که از به شبیه‌سازی ورزش‌های هوازی می‌پردازد. این دستگاه یک وسیله تناسب اندام جدید می‌باشد که از دو پدال و دو دسته به شکل اهرم تشکیل شده و پدال‌ها به جلو و عقب حرکت می‌کنند. مسیر چرخش پدال‌ها به‌صورت بیضی شکل بوده به همین دلیل نام الپتیکال را بر این دستگاه نهاده‌اند. این دستگاه مجهز به برنامه‌هایی است که می‌توانند تنظیماتی مانند تغییر سرعت شیب را انجام دهند.

حرکات دستگاه اسکی فضایی نرم و راحت بوده و در صورت ورزش کردن با آن، هیچ‌گونه فشاری به ستون فقرات فشاری وارد نخواهد شد. مانند دستگاه تردمیل که عمل پیاده‌روی را انجام می‌دهد، دستگاه الپتیکال را نیز می‌توان به بالا رفتن از پله تشبیه کرد. دستگاه اسکی فضایی نسبت به انجام ورزش‌هایی چون پیاده‌روی یا دویدن روی تردمیل ضرر کمتری خواهد داشت؛ زیرا به مفصل‌های زانو فشار زیادی وارد نمی‌کند.

درواقع استفاده از الپتیکال با چربی‌سوزی زیادی در ناحیه شکم همراه بوده‌و برای از بین‌ بردن چربی‌های این قسمت بسیار مفید است. زمانی که با این دستگاه ورزش می‌کنید، می‌توانید همراه با آن به انجام تمرینات دیگری نیز بپردازید تا چربی‌سوزی افزایش یابد. فشاری که این وسیله به زانوها و مفاصل وارد می‌کند در مقایسه با تردمیل کمتر است؛ بنابراین ورزشکاران از این وسیله برای افزایش قدرت بدنی خود استفاده‌ می‌کنند. در هنگام تمرین با این دستگاه پاها با سطح زمین هیچ‌گونه تماسی نخواهند داشت. بنابراین فشاری که در هنگام راه رفتن تند یا دویدن به کف پاها وارد می‌شود، توسط این دستگاه کاهش خواهد یافت.

اسکی فضایی | حامدیان اسپرت

اسکی فضایی | حامدیان اسپرت

دستگاه الپتیکال برای چی خوبه؟

از مهم‌ترین کارهایی که دستگاه اسکی فضایی انجام می‌دهد، وارد آوردن فشار به سیستم قلبی عروقی می‌باشد. زمانی که قلب از قدرت زیادی برخوردار باشد، می‌تواند سطوح مناسب فشار را تحمل کند. برای جلوگیری از بیماری‌های قلبی بهترین اقدام، تقویت قلب به‌وسیله ورزش‌هایی است که ضربان قلب را افزایش می‌دهند. حداقل ۱۵۰ دقیقه تمرینات قلبی عروقی به میزان متوسط یا ۷۵ دقیقه تمرین با شدت بالا در طول هفته، می‌تواند باعث تقویت قلب شود. شما می‌توانید با استفاده از دستگاه الپتیکال میزان ضربان قلب خود را تنظیم نمایید.

همچنین این دستگاه بر عضلات همسترینگ و چهارسر و سرین نیز تاثیرگذار است. عضلات پشت پا نیز در تمرین با این دستگاه درگیر می‌شوند؛ اما این درگیری کم است. شما می‌توانید سطح شیب دستگاه را روی زاویه تند تنظیم کرده و عضله پشت ساق پا را بیشتر درگیر کنید. اکثر دستگاه‌های اسکی فضایی متوسط و سطح بالا از دسته‌های متحرکی برخوردار هستند که برای انجام تمرین بالاتنه می‌توان آن‌ها را به عقب و جلو هدایت کرد. همچنین این دسته‌ها به شما  کمک می‌کنند تا برای افزایش کارایی به سمت عقب رکاب بزنید. در اینجا به  چند مورد از مزایای دستگاه الپتیکال اشاره خواهیم کرد.

الپتیکال | حامدیان اسپرت

دستگاه الپتیکال| حامدیان اسپرت

دستگاه الپتیکال برای لاغری شکم 

الکتیکال را نباید مشابه دستگاه کرانچ دانست. این دستگاه هرگز نمی‌تواند مانند برخی از تمرینات مقاومتی عضلات شکم را درگیر سازد؛ اما در صورت استفاده درست از آن، می‌توانید به سفت شدن عضلات شکم و چربی‌سوزی در این ناحیه کمک زیادی نمایید. روی دستگاه صاف بایستید و دستگیره‌های ثابت و متحرک آن را رها کنید و به کمک عضلات کمر تعادل خود را حفظ کرده و حرکت خود را تثبیت نمایید. سپس درجه سختی و شیب را تنظیم کنید؛ هر چقدر ورزش بیشتری را با این دستگاه انجام دهید، کار با آن و انجام تمامی حرکات برای شما راحت‌تر خواهند شد.

می‌توانید درجه سختی را افزایش دهید؛ در نتیجه باید نیروی بیشتری را روی پدال‌ها وارد کنید. این عمل باعث می‌شود تا فشار بیشتری به عضلات ران و شکم وارد شود. این عمل مانند راه رفتن در سربالایی نسبت به زمین صاف است. با تنظیم شیب دستگاه می‌توانید انجام حرکات را دشوارتر سازید. تلاش کنید تا از عضلات شکم خود بیشتر استفاده کرده و کمر را درگیر حرکات نمایید؛ در ادامه می‌توانید شیب تند را به‌راحتی طی کنید. الپتیکال در واقع یک دستگاه هوازی برای کالری‌سوزی بالا محسوب می‌شود؛ اما اگر هدف شما تمرکز روی شکم است، در کنار کار کردن با این دستگاه، تمرکز خود را بر قسمت مرکزی بدن بیشتر قرار دهید.

تقویت عضلات ضعیف پا با دستگاه الپتیکال

کار با این دستگاه باعث می‌شود تا عضلات پای شما تقویت گردند. مطالعات نشان داده‌اند که الپتیکال روی ماهیچه پشت ران و عضلات چهارسر ران نسبت به ورزش‌های دیگری چون دوچرخه سواری و تردمیل تاثیر بیشتری خواهد داشت؛ بنابراین ضعف در همسترینگ یا چهارسر ران را می‌توانید با کمک دستگاه اسکی فضایی برطرف سازید. مخصوصاً این امکان وجود داشته که روی دستگاه به سمت عقب پدال بزنید که این امر تاثیر مستقیم بیشتری بر تقویت همسترینگ نسبت به پدال‌ زدن به سمت جلو دارد.

چند منظوره بودن دستگاه الپتیکال

از دیگر فواید اسکی فضایی متنوع بودن حرکات و قابلیت حرکت به سمت عقب و جلو است که امکان انجام تمرینات عضلانی به‌خصوص را به‌صورت یکجا و همزمان فراهم می‌سازد. همچنین می‌توانید شیب سرعت و طول دستگاه را باتوجه به سطح تمریناتی که انجام می‌دهید، تنظیم نمایید. افراد مبتدی می‌بایست تمرین خود را از شیب کم و سرعت پایین آغاز کنند؛ اما افرادی که تمرینات سخت‌تری را انجام داده‌اند می‌توانند از شیب و سرعت بالاتر استفاده نمایند.

بالا بردن کیفیت تعادل و حرکت

دستگاه الپتیکال که یک دستگاه بدنسازی بوده، علاوه‌بر تقویت استخوان‌ها، می‌تواند تعادل شما را نیز افزایش دهد. در صورتی که صاف بایستید و دسته‌های آن را رها کنید، قادر خواهید بود تا تمرکز را روی عضلات مرکزی قرار داده‌و تعادل خود را بیشتر کنید. اطمینان حاصل نمایید که مقاومت و شیب را در سطح کنترل شده‌ای تنظیم کرده‌اید تا با رها کردن دستگیره‌ها و بدون استفاده از آن‌ها بتوانید به‌راحتی روی دستگاه الپتیکال قرار بگیرید. در صورتی که فرد دچار آسیب مفصل ران شده‌ باشد یا قصد دارد که برای عمل جراحی مفصل ران اقدام کند، به‌وسیله این دستگاه قادر است تا حرکات پیاده‌روی را به‌راحتی انجام دهد.

بالا بردن ظرفیت هوازی

ظرفیت هوازی به وسیله دستگاه اسکی فضایی افزایش پیدا می‌کند. معمولاً ظرفیت هوازی را با بیشترین مقدار مصرف اکسیژن که بدن توانایی پردازش آن را داشته، می‌سنجند. فردی که در طول انجام حرکات ورزشی از ظرفیت هوازی بالاتری نسبت به بقیه برخوردار باشد، قادر است تمرینات را در مدت زمان بیشتری انجام دهد.

سلامت استخوانی ماهیچه‌ای

الپتیکال استخوان‌ها را تقویت می‌کند و باعث تراکم استخوان می‌شود. این مزیت اسکی فضایی به این دلیل بوده‌که در هنگام استفاده از دستگاه، تمرینات تحمل وزن انجام می‌گیرند؛ زیرا در تمام مدت تمرین، وزن بدن روی پاها قرار داشته‌و با قرار گرفتن وزن ثابت روی عضلات و استخوان‌ها، چگالی استخوانی و رشد سلولی افزایش می‌یابد.

سلامت قلب و ریه

الپتیکال باعث تقویت سیستم قلبی عروقی می‌شود؛ زیرا ضربان قلب را بالا برده و عملکرد آن را بهبود می‌بخشد. همچنین این دستگاه باعث افزایش ظرفیت هوازی بدن شده و تاثیر زیادی در تقویت قلب و ریه دارد.

مناسب برای دوره ریکاوری

اگر دچار آسیب دیدگی ورزشی شده‌اید و اکنون نمی‌توانید ورزش‌های منظم خود را طبق روال انجام دهید، اسکی فضایی بهترین وسیله برای حفظ تناسب اندام شما است. کار کردن با الپتیکال شامل تمرین‌های کم شدت می شود و نسبت به دویدن یا پریدن مشکلات کمتری را برای مفاصل ایجاد می‌کند.

 الپتیکال | حامدیان اسپرت

الپتیکال | حامدیان اسپرت

دستگاه الپتیکال به انگلیسی 

این دستگاه به انگلیسی ELLIPTICAL TRAINER نامیده‌ می‌شود. در واقع دستگاه ثابتی است که به‌وسیله آن پله‌نوردی، دو یا پیاده‌روی بدون وارد کردن هیچ‌گونه فشار به مفاصل، شبیه‌سازی شده‌ است. استفاده از این دستگاه همچنین خطر آسیب دیدگی مفاصل را نیز کاهش می‌دهد. بنابراین افراد آسیب‌ دیده هم می‌توانند از این دستگاه استفاده‌ کنند.

کار با دستگاه الپتیکال 

قبل از این‌که کار با دستگاه اسکی فضایی را آغاز کنید، باید بدانید که تمرین با این دستگاه ترکیبی از بالا رفتن از پله، اسکی و پدال‌ زدن می‌باشد. شاید این حرکات شما را دچار وسوسه کنند و شما به استفاده نادرست از این وسیله بپردازید؛ اما فراموش نکنید که برای به کار بردن هر وسیله ورزشی، در ابتدا لازم است تا با نرمش، درصدد گرم کردن بدن خود برآیید؛ سپس این موضوع را در نظر داشته باشید که در صورتی که برای اولین بار است که با این دستگاه کار می‌کنید، می بایست راهنمای استفاده از آن را مطالعه کرده یا از راهنمایی‌های یک مربی باتجربه بهره ببرید.

روش کار با دستگاه

برای این‌که کار با این دستگاه را آغاز نمایید، نخست پاهای خود را روی پدال‌ گذاشته و به کنسول توجه کنید. در ابتدای پدال‌ زدن، دستگاه کار خود را آغاز می‌کند. مانیتور دستگاه را روشن کنید و پدال‌ها را فشار دهید. همزمان با فشردن پدال‌ها دسته‌های الپتیکال را حرکت‌ داده و تمرین را آغاز نمایید. از قبل روی کنسول یک‌سری برنامه تعیین‌ شده، وجود دارند که می‌توانید به‌وسیله آن سرعت و سختی پدال‌ زدن را بررسی کرده و با فشار دادن دکمه، مقدار سختی را کم و زیاد نمایید.

این ویژگی اسکی فضایی باعث می‌شود تا شما بتوانید تمرینات سنگین‌تری را برای افزایش ضربان قلب، کم کردن وزن و تقویت عضلات انجام دهید. پس از مدتی شما می‌توانید دسته‌های دستگاه را رها کرده‌و تعادل خود را حفظ نمایید و بدون کمک‌ گرفتن از دسته‌ها به ورزش خود ادامه دهید. پس از اتمام تمرین، مقاومت را کم کرده تا عضلات ریلکس شوند؛ سپس اقدام به انجام چند حرکت کششی برای کاهش ضربان قلب و آرام‌ شدن عضلات خود نمایید. دستگاه الپتیکال قادر است تا به‌صورت معکوس نیز حرکت کند. این ویژگی سبب می‌گردد تا شما بتوانید حرکات و تمرینات عضلانی موثرتری را به انجام برسانید.

الپتیکال الکترومگنتی | حامدیان اسپرت

الپتیکال الکترومگنتی | حامدیان اسپرت

دستگاه الپتیکال قیمت 

قیمت دستگاه الپتیکال به عوامل مختلفی مانند برند، شرکت تولیدکننده، نوع الپتیکال، خانگی یا باشگاهی بودن و امکانات جانبی آن بستگی دارد. همچنین نوسانات ارزی و دلاری نیز بر قیمت این دستگاه تاثیر بسزایی می‌گذارند. باید در نظر داشته باشید که قیمت دستگاه نو با قیمت دستگاه دست دوم، تفاوت داشته و به‌طور قطع دستگاه دست دوم از قیمت پایین‌تری نسبت به مدل نو الپتیکال برخوردار است. معمولاً رنج قیمت این دستگاه بین ۱۰ تا ۸۰ میلیون می‌باشد.

دستگاه الپتیکال خرید 

در هنگام خرید دستگاه اسکی فضایی حتماً به نکاتی که در زیر اشاره شده‌اند، توجه داشته باشید تا بتوانید یک دستگاه خوب و استاندارد را تهیه کنید.

ابعاد دستگاه اسکی فضایی

اولین موردی که باید در هنگام خرید الپتیکال به آن توجه داشته باشید، اندازه دستگاه است. معمولاً این دستگاه در ابعاد ۱۸۰ در ۷۰ سانتی‌متر تولید و وارد بازار عرضه می‌گردد؛ البته در این میان در طول دستگاه تغییراتی نیز به وجود خواهند آمد. این تغییرات بسته‌به نوع و برند دستگاه اعمال می‌شوند. معمولاً روی بروشور اندازه دستگاه نوشته‌ شده‌است.

شکل و جنس دستگاه اسکی فضایی

در هنگام خرید دستگاه الپتیکال به این نکته توجه داشته باشید که این دستگاه قابل تعویض نمی‌باشد؛ بنابراین باید مدلی را انتخاب نمایید که طرح آن مورد پسند شما باشد. همچنین باید بدانید که این دستگاه از جنس فلزی و پلاستیکی ساخته‌شده و جنس فلزی آن از مقاومت بالاتری برخوردار است؛ اما به این معنا نیست که جنس پلاستیکی آن مقاومت کمی دارد.

وزن دستگاه اسکی فضایی

وزن اسکی فضایی نکته دیگری است که در هنگام خرید باید به آن توجه نمایید؛ زیرا وزن دستگاه نشان‌دهنده استقامت و محکم بودن آن است. توصیه می‌شود که به منظور راحتی در حمل‌ونقل و استفاده در منزل، به‌دنبال دستگاه سبک نباشید. دستگاه‌های خیلی سبک استحکام کمی دارند و این امکان وجود داشته که به هنگام پدال زدن دستگاه حرکت کرده و شما نتوانید به‌خوبی به انجام تمرینات ورزشی خود بپردازید. علاوه‌بر توجه به وزن دستگاه در هنگام خرید، می‌بایست وزنی که دستگاه می‌تواند تحمل کند را نیز در نظر داشته باشید. نگران حمل و جابه‌جایی دستگاه نباشید؛ تمام دستگاه‌های الپتیکال دارای چرخ هستند و به‌راحتی می‌توان آنها را جابه‌جا کرد.

دسته‌ های دستگاه اسکی فضایی

اگر به دسته‌های الپتیکال توجه کنید، درخواهید یافت که در جهت عکس هم حرکت می‌کنند. به این معنا که وقتی دسته سمت چپ به سمت عقب می‌رود، سمت راست به سمت جلو هدایت خواهد شد. در نتیجه عضلات بازو و قفسه سینه تقویت می‌شوند. همچنین باید توجه داشته باشید که بعضی از دستگاه‌ها از دو جفت دسته برخوردار هستند و بعضی دیگر، تنها یک جفت دسته دارند. یک جفت دسته الپتیکال‌های دارای دو جفت دسته، ثابت بوده و حرکت نمی‌کند. اگر علاقه‌مند هستید تا در زمان انجام تمرینات ورزشی، قسمت بالاتنه شما ثابت باقی بماند، به‌دنبال خرید الپتیکال دو جفت دسته باشید.

صندلی دستگاه اسکی فضایی

نکته دیگری که باید در هنگام خرید دستگاه الپتیکال به آن توجه نمایید، صندلی است. این دستگاه ورزشی در دو نوع صندلی‌دار و بدون صندلی عرضه می‌گردد. مدل‌های بدون صندلی تنها کار اسکی فضایی را انجام می‌دهد؛ اما مدل‌های با صندلی شباهت بسیاری به دوچرخه ثابت دارند. معمولاً خریداران بسته‌به شرایط جسمی خود، یکی از این دو مدل را انتخاب می‌کنند. به افرادی که از مشکلات حرکتی رنج می‌برند، تهیه الپتیکال بدون صندلی پیشنهاد می‌شود.

مقاومت دستگاه اسکی فضایی

مقاومت این دستگاه به‌ دو صورت مغناطیسی و مکانیکی است. در الپتیکال مکانیکی، میزان پدال‌زدن سطح مقاومت دستگاه را تعیین می‌کند. برای به حرکت درآوردن پدال‌ها باید فشار بیشتری را به آن‌ها وارد کرد؛ اما در نوع مغناطیسی میزان مقاومت توسط پنلی که روی دستگاه وجود دارد، مشخص می‌شود.

نمایشگر یا مانیتور دستگاه اسکی فضایی

در هنگام خرید دستگاه اسکی فضایی به مانیتور و صفحه نمایشگر آن توجه نمایید. هر کدام از این دستگاه‌ها بسته به قدیمی یا جدید بودن، دارای عواملی مانند مسافت و سرعت ضربان قلب هستند و علاوه‌بر این، دستگاه‌های مدرن نیز از قابلیت نمایش درجه هوا و اتصال به گوشی‌های هوشمند در هنگام تمرین برخوردار هستند. معمولاً این دستگاه‌ها طبق اولویت خریدار انتخاب می‌شوند.

انواع الپتیکال

دستگاه الپتیکال یا اسکی فضایی که جزء یکی از پرطرفدارترین تجهیزات بدنسازی به حساب می‌آید، از مدل‌های مختلفی تشکیل شده که هم در باشگاه و هم در منزل می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

الپتیکال مگنتی

این دستگاه به نام مدل کلاسیک نیز شهرت داشته و جزء پرطرفدارترین نوع الپتیکال به شمار می‌رود. تفاوت مهم آن با مدل‌های تولید‌شده بعد از آن، در تنظیم درجه سختی به شکل دستی و برقی است. این امر باعث شده‌تا الپتیکال مگنتی بسیار مورد توجه قرار گیرد. درست است که این دستگاه نسبت به دستگاه‌های دیگر خرابی کمتری دارد؛ اما امکانات کمتری را نیز نسبت به دستگاه‌های دیگر ارائه می‌دهد.

الپتیکال مگنتی | حامدیان اسپرت

الپتیکال مگنتی | حامدیان اسپرت

الپتیکال الکترو مگنت

این الپتیکال کامل شده مدل قبلی بوده و مقداری به سمت دیجیتالی شدن سوق داده شده است. درجه سختی الکترومگنت به‌وسیله دکمه‌های روی مانیتور قابل تغییر می‌باشد. همچنین برای کار با این دستگاه باید آن را به برق متصل کرد. این دستگاه باتوجه به امکانات بیشتری که به نسبت نوع مگنتی داشته، مقاومت آن کمی بالاتر است.

الپتیکال الکترو مگنتی | حامدیان اسپرت

الپتیکال الکترو مگنتی | حامدیان اسپرت

الپتیکال ژنراتور‌دار

این elliptical گران‌ترین و کامل‌ترین نوع این دستگاه است. موتوری که در این اسکی فضایی به کار برده‌شده، می‌تواند باتری خود را شارژ نماید و از برق مصرفی شهری استفاده نمی‌کند. همچنین این دستگاه شامل تمامی امکانات الپتیکال از جمله سرعت مصرف کالری، نمایش ضربان قلب، مدت زمان مسافت طی‌شده، می‌شود. از طرفی این  دستگاه برای باشگاه‌های بدنسازی بسیار مناسب می‌باشد.

هر سه مدل الپتیکال که در بالا ذکر شده‌اند، در دو نوع خانگی و باشگاهی وجود دارند. در بعضی از انواع اسکی فضایی چرخ لنگر و متحرک در قسمت عقب قرار گرفته‌و در بعضی دیگر در قسمت جلو وتعبیه شده‌است. این امر به این دلیل است که سرعت حرکت ورزشکار در این نوع دستگاه‌ها بیشتر بوده و مانند دویدن می‌باشد.

الپتیکال ژنراتور دار | حامدیان اسپرت

الپتیکال ژنراتور دار | حامدیان اسپرت

دستگاه الپتیکال خانگی 

دستگاه الپتیکال خانگی یک وسیله کاربردی برای ورزش در خانه می‌باشد. با این وسیله شما می‌توانید در منزل با صرف مدت زمان کوتاهی، کالری بالایی بسوزانید و به تناسب اندام دست یابید. برای تجهیز منزل هماندد یک باشگاه بدنسازی، باید بدانید که این دستگاه فضای کمی را اشغال می‌کند و حتی می‌توانید آن را در محیط‌های کوچکی مانند آپارتمان نیز قرار دهید. صدای این دستگاه بسیار کم بوده؛ بنابراین مزاحمتی برای همسایه‌ها ایجاد نخواهد کرد.

دستگاه الپتیکال خانگی از دو پدال و دو اهرم تشکیل شده‌که می‌توانید با در دست گرفتن اهرم و پدال زدن در یک زمان، روی عضلات بالاتنه و پایین‌تنه کار کرده و کالری بالایی را بسوزانید. همچنین استفاده از این دستگاه خطر زیادی نداشته و کار کردن با آن در خانه راحت است. ورزش کردن با این دستگاه فشار کمی را به مفاصل و زانو وارد می‌کند و در هنگام ورزش آسیب‌های جدی را به وجود نمی‌آورد. بنابراین سالمندان و افرادی که از نظر جسمی دچار مشکل هستند، می‌توانند تحت نظر پزشک از این دستگاه استفاده کرده و نگران آسیب دیدگی در هنگام ورزش نباشند.

 اسکی فضایی خانگی | حامدیان اسپرت

اسکی فضایی خانگی | حامدیان اسپرت

قیمت دستگاه الپتیکال خانگی

قیمت دستگاه الپتیکال خانگی به عوامل مختلفی وابسته‌است. اگر قصد خرید این دستگاه را با صرف هزینه‌ای اندک دارید، به‌طور قطع کارایی دستگاه نیز نسبت به انواع گران‌قیمت آن کمتر خواهد بود. در هنگام تهیه یک الپتیکال کارآمد، در تلاش باشید تا قیمت را فاکتور اصلی برای خرید قرار ندهید؛ زیرا قرار است تا تنها یک بار این دستگاه خریداری نمایید. فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت الپتیکال خانگی عبارتند از:

 1. برند محصول یک فاکتور مهم و تاثیرگذار بر قیمت می‌باشد. در صورتی که این محصول از برندهای خارجی باشد، مسلماً قیمت آن نسبت به انواع داخلی بیشتر است.
 2. نوسانات ارزی دلاری؛ به این معنا که هرچه قیمت دلار بالاتر رود، مسلماً قیمت آهن و مواد اولیه برای ساخت الپتیکال افزایش می‌یابد و با کاهش قیمت دلار نیز قیمت آن‌ها کاهش خواهد یافت.
 3. کیفیت محصول؛ هرچه کیفیت الپتیکال بالاتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر است. مسلماً زمانی که کیفیت یک محصول بالاتر و قطعات به کار رفته‌در آن باکیفیت‌تر باشند، قیمت بالای قطعات باعث می‌شود تا دستگاه الپتیکال قیمت بالاتری داشته باشد.
الپتیکال خانگی | حامدیان اسپرت

الپتیکال خانگی | حامدیان اسپرت

قیمت دستگاه الپتیکال خانگی دست دوم 

اکثر افراد بر این باورند که برای خرید اسکی فضایی بهتر است به‌جای خرید دستگاه استوک، اقدام به انتخاب دستگاه آکبند و نو نمایند؛ زیرا اکثر دستگاه‌های الپتیکال نو دارای ضمانت پس از فروش  کالا هستند؛ اما باید بدانید که در غرب، مینیمالیست‌ها کمتر به مسئله استفاده از تجهیزات نو اعتقاد دارند. یکی از دلایلی که افراد در کشور ما کمتر به خرید کالای دست دوم تمایل نشان می‌دهند این است که وضعیت گارانتی آن‌ها چندان مشخص نیست؛ اما بهتر است بدانید که قیمت یک الپتیکال دست دوم حتی اگر تنها یک ماه از استفاده آن گذشته باشد، اختلاف زیادی با قیمت نو این دستگاه دارد.

بنابراین اگر در خرید الپتیکال دست دوم تردید دارید، بهتر است این امر را فراموش کرده و نوع آکبند آن را تهیه نمایید.

الپتیکال خانگی | حامدیان اسپرت

الپتیکال خانگی | حامدیان اسپرت

خرید اسکی فضایی خانگی

در هنگام خرید اسکی فضایی خانگی باید به نکات زیر توجه داشته باشید.

کیفیت صفحه مانیتور دستگاه اسکی فضایی

در هنگام خرید حتماً به جنس و متریالی که در ساخت الپتیکال به کار رفته‌است توجه نمایید؛ به این منظور که از مقاومت بالایی برخوردار باشد. همچنین توجه کنید که کیفیت ساخت بدنه‌و قدرت آن به اندازه‌ای باشد که دستگاه در اثر استفاده مکرر، دچار خرابی زود هناگم نشود.

خرید از مراکز معتبر

برای خرید الپتیکال خانگی در تلاش باشید تا آن را از مراکز معتبری که ضمانت پس از فروش را ارائه می‌دهند، تهیه کنید. معمولاً فروشگاه‌های معتبر بهترین برندها را با قیمت مناسب به شما معرفی می‌کنند.

کار کرد درست پدال و اهرم‌ها 

زمانی که قصد خرید الپتیکال خانگی را دارید، حتماً پدال‌ها و اهرم‌ها را چک کنید تا از درست کار کردن آن‌ها اطمینان یابید. به خاطر داشته باشید که حرکت پدال‌ها باید به‌خوبی انجام گیرد و اهرم‌ها نیز به‌صورت هماهنگ حرکت کنند.

گارانتی دستگاه اسکی فضایی

در هنگام خرید الپتیکال خانگی به گارانتی محصول توجه کنید. در واقع محصول مورد نظر می‌بایست از خدمات پس از فروش برخوردار باشد تا در صورت مواجهه با هرگونه خرابی و حادثه‌ای، بتوانید دستگاه را تعویض نمایید.

قابلیت تنظیم قدرت

قدرت بعضی از دستگاه‌های الپتیکال خانگی به شکل دستی و بعضی دیگر به شکل دیجیتالی و به‌وسیله مانیتور قابل تنظیم است. در زمان خرید این دستگاه‌ها حتماً بررسی نمایید که قدرت دستگاه به درستی قابل تنظیم باشد؛ زیرا ورزش با اسکی فضایی خانگی و رسیدن‌به نتیجه مطلوب، نیاز به افزایش متناوب قدرت دستگاه دارد.

قیمت اسکی فضایی خانگی

یکی از مواردی که در هنگام خرید اسکی فضایی باید به آن توجه داشته باشید، قیمت آن است. بهتر است در ابتدا انواع مختلف آن را با یکدیگر مقایسه کرده و سپس اقدام به خرید مناسب‌ترین قیمت نمایید.

اسکی فضایی خانگی | حامدیان اسپرت

اسکی فضایی خانگی | حامدیان اسپرت

دستگاه الپتیکال باشگاهی 

الپتیکال‌های متفاوتی با قابلیت‌های مختلف و عملکرد گوناگون در بازار وجود دارند. تفاوت زیادی بین الپتیکال خانگی و باشگاهی وجود نداشته؛ اما دستگاه الپتیکال باشگاهی توانایی تحمل وزن بالای افراد را دارد و مجهز به ژنراتور داخلی است تا بتواند انرژی لازم را برای کار فراهم سازد. همچنین این دستگاه به استفاده از برق مستقیم نیازمند نیست. معمولاً پنل اسکی فضایی باشگاهی نسبت به مدل خانگی پیشرفته‌تر بوده و برای افراد مختلف برنامه‌های تمرینی زیادی را ارائه می‌دهد.

همچنین در مدل باشگاهی عملکرد آن الکترومگنتی می‌باشد. از تفاوت‌های دیگر الپتیکال باشگاهی با خانگی می‌توان به نمایشگر ال‌سی‌دی اشاره کرد که در نوع باشگاهی اطلاعات فراوانی از سیستم بدن شما را به نمایش می‌گذارند؛ اما این نمایشگر در نوع خانگی به اندازه باشگاهی پیشرفته نیست. همچنین پدال‌های الپتیکال باشگاهی برخلاف خانگی در حرکت به سمت جلو و عقب دارای محدودیت نیستند. معمولاً اسکی فضایی باشگاهی قابل تنظیم بوده و با تنظیم آن می‌توانید خود را به چالش بکشید. همچنین طراحی بدنه مدل‌های باشگاهی طراحی مهندسی شده‌ای بوده‌که باعث افزایش قیمت آن نسبت به مدل‌های خانگی شده‌است.

شما می‌توانید دستگاه اسکی فضایی باشگاهی و خانگی را در مدل‌های مختلف و با قیمتی مناسب از فروشگاه ما تهیه کنید. در حامدیان اسپرت دستگاه ایربایک نیز به فروش می‌رسد. این دستگاه که برای تجهیز باشگاه بدنسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد، یک دستگاه هوازی بوده که برای تمرین همزمان دست و پا به کار می‌رود. پره‌هایی که مسئولیت حرکت هوا را برعهده دارند، باعث ایجاد مقاومت دستگاه می‌شوند. برخلاف دوچرخه ثابت و الپتیکال، ایربایک دارای دسته‌های متحرکی می‌باشد که باعث حرکت بالاتنه و پایین‌تنه در یک زمان خواهد شد.

اسکی فضایی باشگاهی | حامدیان اسپرت

اسکی فضایی باشگاهی | حامدیان اسپرت

چه کسانی نباید از الپتیکال استفاده کنند؟

 1. افرادی که مبتلا به آرتروز زانو هستند از کار کردن با این دستگاه می‌بایست بپرهیزند؛ در صورت تمایل برای ورزش کردن با این دستگاه، لازم است تا با مربی یا متخصص حرکات ورزشی خود مشورت کنند.
 2. افرادی که دچار آسیب غضروف مفصل و التهاب زانو هستند، بهتر است از کار کردن با این دستگاه اجتناب ورزند؛ زیرا امکان افزایش ناراحتی‌های آن‌ها وجود خواهد داشت.
 3. استفاده از این دستگاه با فشار بالا باعث تشدید کمردرد و زانو درد می‌شود.
 4. در نظر داشته باشید که این دستگاه برای عضله‌سازی قابل استفاده نبوده و افرادی که قصد دارند تا عضله‌سازی را انجام دهند از الپتیکال برای قسمت حرکات کاردیو و هوازی تمرینات خود استفاده می‌کنند.

بایدها و نبایدهای استفاده از اسکی فضایی

بعضی از افراد در این اندیشه هستند که تنها با رفتن روی دستگاه الپتیکال و کار کردن با آن، می‌توانند به هدف خود دست یابند. در حالی که برای کار کردن با این دستگاه نیاز به برنامه‌ریزی تمرینات وجود دارد.

در صورت استفاده از دستگاه به‌صورت تفریحی، باید سطح فشار را روی کمترین مقدار یعنی صفر قرار دهید؛ زیرا سطح فشار ۱۰ حداکثر بوده و در هنگام انجام تمرینات به تعداد تنفس شما افزایش خواهد یافت.

ممکن است وسوسه شوید تا در هنگام تمرین دستگیره‌های دستگاه را همواره در دست خود نگه داشته و به سمت جلو خم شوید تا بتوانید با دستگاه راحت‌تر کار کنید؛ اما باید بدانید که این کار سبب می‌گردد تا کارایی تمرینات شما کاهش یافته‌و ممکن است به کمردرد و عدم تعادل عضلانی بدن دچار شوید. از طرفی دیگر این کار باعث کاهش دقت دستگاه خواهد شد؛ به این معنا که ممکن است میزان کالری مصرفی را از حد واقعی بیشتر نشان دهد.

قدرت فرد بین بالاتنه و پایین‌تنه در دستگاه الپتیکال تقسیم می‌شود. باید اهرم‌ها را کشیده‌و فشار دهید. البته این کار باید با حفظ وضعیت درست بدن، کشیدگی شانه‌ها و درگیری عضلات شکم انجام گیرد.

معمولاً در تمرینات الپتیکال رها کردن دسته‌ها بدن را وارد فاز دیگری از تمرینات می‌کند که روی قسمت پایین‌تنه متمرکز می‌شود و احتیاج به فعالیت و تعادل بیشتری دارد. در نتیجه بهتر است به‌صورت راست و مستقیم بایستید و عضلات شکم را درگیر کنید. مانند حالت دویدن بازوها را در زاویه ۹۰ درجه به سمت جلو و عقب به حرکت در آورید.

اسکی فضایی | حامدیان اسپرت

اسکی فضایی | حامدیان اسپرت

سخن پایانی

اسکی فضایی یا الپتیکال یک دستگاه ثابت ورزشی و از دستگاه‌های هوازی بوده که تفاوت آن با تردمیل، دوچرخه و دیگر دستگاه‌های ورزشی درگیر کردن تمام قسمت‌های بدن است. همچنین این دستگاه ترکیبی از ورزش‌هایی مانند دویدن، دوچرخه سواری و کوهنوردی می‌باشد. بیشترین چربی‌سوزی این دستگاه در ناحیه شکم  صورت می‌پذیرد.

دیدگاهی در مورد “دستگاه الپتیکال

 1. majid گفت:

  سلام
  من برای باشگاه ۳ تا الپتیکال نیاز دارم
  تخفیف داره؟

  1. سعید حامدیان گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   بله چون تعداد نیاز دارین امکانش هست که مبلغی ازش کسر بشه.
   لطفا با کارشناس فروش در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *