معرفی انواع توپ جیم بال با بهترین قیمت برای خرید!

خرید توپ جیم بال همان چیزی است که برای تجهیز باشگاه و یا تجهیز باشگاه بدنسازی خانگی خود احتیاج دارید! در اینصورت شما با خیال راحت به سراغ خرید توپ جیم بال بروید و در هنگام خرید توپ جیم بال دچار تردید نشوید.

توپ جیم بال (Gym Ball) چیست؟

اولین مرحله در خرید توپ جیم بال این است که بدانیم اصلاً توپ جیم بال چیست؟

جیم بال توپ پلاستیکی کوچکی است که این روزها پایه ثابت باشگاه ها و سالن های ورزشی شده است. توپ جیم بال که به اسم توپ سوئیسی یا توپ پیلاتس نیز معروف می باشد، جزو لوازم ورزش یوگا و پیلاتس است. خرید توپ پیلاتس گزینه مناسبی برای حرکات کششی، مقاومتی و تقویت عضلات هسته ای می باشد. یکی از دلایلی که این وسیله ورزشی را در بین ورزشکاران مبتدی و حرفه ای تبدیل به وسیله ای محبوب شده است. تنها خرید توپ جیم بال برای انجام حرکات مفرح و در عین حال مفید ورزشی کافی می باشد. تمرین با این وسیله به شما کمک می کند تا در حین رسیدن به سلامتی از ورزش خود لذت ببرید.

توپ سوئیس بال خاردار | حامدیان اسپرت

توپ سوئیس بال خاردار | حامدیان اسپرت

تاریخچه جیم بال

ترجیح دادیم قبل از اینکه به مزیت های خرید توپ جیم بال و نحوه استفاده از آن بپردازیم، به تاریخچه این وسیله ورزشی هم نگاهی بیندازیم. شخصی به نام آکیلینو کوسانی که اصالتاً ایتالیایی می باشد در دهه 60 میلادی اولین بار به ساخت این توپ ورزشی پرداخت. البته مانند خیلی دیگر از وسایل ورزشی توپ سوئیسی هم در مرحله اول برای امور درمانی و فیزیوتراپی به ساخت رسید. این جوانا مایر بود که توپ سوئیسی را از اروپا به آمریکا برد و کاربرد ورزشی این توپ را به دیگران معرفی کرد.

بعد از اقدام جوانا مایر بود که توپ سوئیسی مسیر پیشرفت خودش را در باشگاه های ورزشی و حتی خانه ها برای تقویت عضلات به سرعت طی کرد. این توپ ورزشی امروزه به خوبی جای خودش در بین وسایل ورزشی در همه سطوح باز کرده است و پایه ثابت تمرین برای اکثر ورزش ها می باشد.

فواید خرید توپ جیم بال (Gym Ball)

یکی از مهم ترین برتری هایی که توپ نسبت به سطوح مسطح دارد این است که بدن شما بر روی توپ تعادل ندارد و بدن برای تعادل در حال تلاش است؛ همین تلاش است که عضلات زیادی را درگیر می کند و باعث تقویت آنها می شود. بیشترین تاثیر این حرکت بر روی عضلات شکم و پشت که به عضلات هسته ای معروف هستند می باشد.

یکی دیگر از مزیت های خرید توپ جیم بال این است که در هر سطح از آمادگی جسمانی و ورزشی که باشید، این توپ ورزشی امکان تمرینات متنوع را برای شما فراهم می آورد تا در حین لذت از ورزش، به تناسب اندام برسید. برای افزایش حرکاتی که انجام می دهید کافی است که توپ سوئیسی را با وزنه همراه کنید تا مقاومت عضلاتتان افزایش پیدا کند.

استفاده از جیم بال به عنوان صندلی

یکی از استفاده هایی که از توپ جیم بال می شود، استفاده از جیم بال به جای صندلی می باشد. این نوع نشستن یکی از بهترین حالت های نشستن است به این دلیل که عضلات بدن تان در حال تلاش برای تعادل است و همین تلاش باعث قوی شدن عضلات می شود؛ در نتیجه با نشستن بر روی توپ به جای صندلی، عضلات هسته ای بدن که وظیفه متصل کردن قسمت بالا تنه و پایین تنه و حمایت از عضلات پشت و ستون فقرات شما را بر عهده دارد، تقویت می شود و دردهایی که بخاطر بد نشستن ایجاد شده است را تسکین می دهد.

درگیری مداوم عضلات هسته ای باعث می شود به مرور زمان باریک شدن کمر و  ایجاد سیکس پک شکمی اتفاق بیوفتد. به یاد داشته باشید که موقع نشستن ران هایتان موازی با سطح زمین می باشد و زانوهای خود را در زاویه 90 درجه نگه دارید.

بهبود تعادل با جیم بال (Gym Ball)

یکی دیگر از فواید جیم بال بر روی بدن ایجاد و بهبود تعادل است. درگیری مدام عضلات باعث می شود بدن شما عادت کند در شرایط بحرانی نیز تعادل خود را حفظ کند. این مزیت برای ورزشکارانی که نیاز دارند که تعادل بدن شان در شرایط بحرانی حفظ شود بسیار عالی می باشد.

خرید توپ فیزیوبال | حامدیان اسپرت

خرید توپ فیزیوبال | حامدیان اسپرت

آموزش ورزش با توپ جیم بال

در این قسمت به آموزش حرکاتی که با توپ سوئیس بال می شود انجام داد می پردازیم…

انجام حرکت مقاومتی با جیم بال

در این تمرین از توپ سوئیس بال به جای نیمکت بدنسازی استفاده می شود؛ جوری که توپ قسمت بالایی پشت و سر شما را پوشش دهد به توپ تکیه بدهید. حال در حالی که عضلات هسته ای شکمتان و همچنین پاهایتان برای برقراری تعادل خود در تلاش هستند، سعی کنید با استفاده از وزنه ها، عضلات بازوهای خود را تقویت کنید. مزیت بکارگیری از جیم بال به جای نیمکت بدنسازی این است که جیم بال باعث می شود حرکات ورزشی که برای بالا تنه طراحی شده اند به درگیری تمام عضلات بدن شما منجر شوند.

انجام حرکاتی برای عضلات هسته ای با کمک جیم بال

همان طور که بارها اشاره کردیم تمرین با جیم بال یکی از بهترین روش ها برای تقویت عضلات هسته ای است. آن هم به این دلیل که باعث می شود تعادل در قسمت های لگن و میان تنه و همچنین شانه ها افزایش پیدا کند. یک حرکت خیلی ساده مانند دراز نشست هم وقتی بر روی جیم بال انجام شود، عضلات بیشتری از بدن شما را درگیر می کند و تاثیرش نسبت به زمانی که به صورت عادی انجام بشود چندین برابر می گردد. ورزش بر روی جیم بال باعث می شود که عضلات بدن شما در حال تلاش برای عدم سقوط شما از روی توپ باشند و همین مورد آن ها را تقویت می کند.

انجام حرکات کششی با کمک جیم بال

شاید بتوان گفت بهترین وسیله ورزشی که در انجام حرکات کششی شدید به شما کمک کند، جیم بال است. شما کافی است که به پشت به روی جیم بال لم بدهید و قسمت جلویی بدن خود را بکشید. این حرکت برای اوقاتی که یک روز سخت را پشت سر گذاشته اید بسیار عالی می باشد. مثلا برای بعد از ساعت‌ها قوز کردن پشت کامپیوتر و یا وقتی از یک ورزش سخت فارغ شده اید. پس توصیه می شود که اگر مجبور هستید مدام پشت کامپیوتر خود بنشینید و یا مدام درگیر ورزش سخت هستید، حتما به خرید توپ جیم بال فکر کنید.

فقط کافی است با خرید توپ جیم بال این وسیله ورزشی را به خانه خود بیاورید تا تاثیر مثبت آن را بر روی بدن خود مشاهده کنید. باید یادآوری کنم که استفاده از جیم بال به جای صندلی معمولی تاثیر به سزایی بر روی عضلات و اندام شما دارد.

تمرین با توپ جیم بال | حامدیان اسپرت

تمرین با توپ جیم بال | حامدیان اسپرت

انواع توپ جیم بال

یکی از موارد بسیار مهم در خرید توپ جیم بال مدل های مختلف این وسیله ورزشی می باشد. در کل خرید توپ جیم بال، گزینه ای عالی برای انجام حرکات کششی و انجام انواع نامحدودی از تمرینات ورزشی می باشد. جنس این توپ ورزشی از لاستیک و یا پی وی سی می باشد.

توپ های سوئیس بال در انواع خاردار، دسته دار و یا ساده تولید می شود. همچنین این توپ ها را از نظر قطری می توان به سه دسته 65، 75 و 85 سانتی متر تقسیم کرد. از مارک های معروف تولید کننده ی این توپ ورزشی به گلدن استار، لی نینگ و کینگ لیون می توان اشاره کرد.

توپ جیم بال خاردار

در سطح برخی از توپ های فیزیوبال دندانه هایی به صورت خار وجود دارند که باعث می شود این توپ ها به توپ های خاردار معروف شوند. وجود این برجستگی های منظم باعث می شود در حین تمرین جریان خون شما افزایش پیدا کند. این برجستگی ها علاوه بر این که باعث ماساژ عمیق بافتی می شود خاصیت ضد لغزش دارد تا وقتی در هنگام تمرین عرق می کنید مانع از لیز خوردن شما بشود و ایمنی‌تان حفظ شود.

توپ جیم بال ساده

این ساده ترین نوع جیم بال می باشد که به راحتی می توان از آن در حین تمرین، کار و یا حتی وقتی که مشغول استراحت هستید استفاده کنید. از جیم بال های ساده به عنوان یک صندلی آرامش بخش برای رفع خستگی های جسمی و روحی می توان استفاده کرد. این توپ های ساده یک سلاح مخفی قدرتمند برای سوزاندن چربی های بدن هستند که به راحتی می توان آن ها را با دیگر وسایل ورزشی ترکیب کرد. طراحی شیک و کارایی بی نهایت این محصول باعث شده است که ورزشکاران مبتدی تا حرفه ای در تمامی رشته های ورزشی به خرید توپ جیم بال روی بیاورند.

در خرید توپ جیم بال باید به این نکته توجه کرد که متناسب با قد خود یکی از توپ های 65، 75 یا 85 سانتی متر را انتخاب کنید. جیم بال 65 سانتی برای افرادی تا قد 170 سانتی متری مناسب می باشند. توپ های 75 سانتی  هم برای افرادی که قدی ما بین 170 تا 180 سانتی متری دارند مناسب می باشد و توپ 85 سانتی متری هم برای افراد بالای 180 سانتی متری انتخاب خوبی می باشد.

توپ جیم بال دسته‌دار

این محصول گزینه مناسبی برای کودکان می باشد به این دلیل که هم می توان برای سرگرمی از آن استفاده کرد و هم باعث تقویت قدرت پاهای کودکان و بهبود تعادل آن ها می شود. اکثر توپ های سوئیس بال از جنسی هستند که طاقت فشار را دارند و به آسانی آسیب نمی بینند.

خرید توپ سوئیس بال | حامدیان اسپرت

خرید توپ سوئیس بال | حامدیان اسپرت

آموزش ورزش کردن با توپ جیم بال به منظور لاغری

لاغری یا چربی سوزی شاید دغدغه ی اکثر افرادی که به سمت ورزش می روند باشد. قبل از شروع به تمرین باید حتماً بدنتان را حسابی گرم کنید. بهترین راه برای چربی سوزی و لاغری، پیروی از یک برنامه غذایی معتبر می باشد. پس حتما در کنار ورزش های چربی سوزتان از یک برنامه غذایی معتبر و متناسب با بدن خود استفاده کنید تا به نتیجه مورد نظر در مدت منطقی و بدون بازگشت برسید.

نکاتی در مورد استفاده از جیم بال

یکی از نکاتی که پیروی از آن به شما کمک بسیاری خواهد کرد این است که اگر بعد از تمرین شکمی با جیم بال به مدت تقریبا 20 دقیقه از ورزش هوازی بهره ببرید تاثیر ورزش تان چند برابر می شود. نیازی به انجام تمامی حرکات نمی باشد. دامنه تمرینات با جیم بال انقدر وسیع است که اگر در انجام تمرینی تسلط کافی ندارید و یا انجام آن حرکت باعث درد و آسیب برای شما می شود، بهتر است از انجام آن اجتناب کنید و به حرکاتی بپردازید که می توانید به صورت کامل و صحیح آن را انجام دهید.

حتما در نظر داشته باشید که اگر دارای مشکل جسمی و یا آسیب دیدگی هستید قبل از استفاده از جیم بال حتماً با مربی خود مشورت کنید.

اشتباهی که اکثر ورزشکاران مبتدی مرتکب میشوند این است که در حین تمرینات شکمی فشار نسبتاً زیادی را به عضلات گردن خود وارد میکنند. پس اگر مبتدی هستید دقت کنید که در حین تمرینات شکمی از عضلات بالای شکم کمک بگیرید تا به گردنتان فشاری وارد نشود. البته بعد از مدتی تمرین کردن عضلات شکم و گردن شما قوی میشود و دیگر به گردنتان فشاری وارد نمی شود.

افرادی که دچار گودی کمر هستند و یا کمر درد شدیدی دارند بهتر است در حرکاتی که نیاز است دو پای خود را بالا بیاورند یک پا اکتفا کنند. در این صورت فشار کمتری بر روی کمر وارد شود. در ابتدا برای تکرار حرکات 3 یا 4 ست 15 تایی کافی است. وقتی پس از مدتی تمرین احساس کردید حرکات دیگر برایتان ساده است می توانید تعداد تکرار در هر ست را افزایش دهید.

سخن آخر

در این مقاله به تمامی مواردی که در هنگام خرید توپ جیم بال، یکی از معروف ترین تجهیزات بدنسازی نیاز به دانستن آن داشتید، پرداختیم. با آشنایی کلی ای که با این محصول پیدا کردید بی شک دیگر در هنگام خرید توپ جیم بال دچار سردرگمی نمی شوید. این موضوع باعث میشود شما به راحتی جیم بال مناسب خود را پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *